Díky Google lze projít světové galerie na internetu, dokonce i Kampu

V londýnském muzeu umění Tate Britain byl včera dopoledne odhalen jedinečný projekt. Virtuální galerie, výsledek spolupráce internetové společnosti Google se sedmnácti uměleckými muzei světa. Je mezi nimi i Museum Kampa v Praze. Virtuální galerie nese název Google Art Project.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Google představil virtuální galerii | Foto: Milan Kocourek

Galerie zahrnuje více než tisíc uměleckých děl a několik tisíc záběrů interiérů sedmnácti předních uměleckých muzeí světa. V deváté galerii muzea Tate Britain na nábřeží Temže bylo nabito, když ředitel vývoje společnosti Google pro Evropu, Blízký východ a Afriku Nelson Mattos projekt představoval.

Podle něj lidé v Googlu osmdesát procent pracovního času věnují svým obvyklým úkolům, ale dvacet procent času mají na své projekty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z Tate Britain od Milana Kocourka

„Hodně lidí totiž dostane nápad, který chtějí realizovat, a právě tak vznikl tento projekt. Čtyři lidé se zájmem o umění, John, Anna, Klára a já, se rozhodli s projektem začít a dotáhli to do důsledků,“ řekl Radiožurnálu Nelson Mattos.

Pražské Museum Kampa v Londýně zastupovala jeho zakladatelka Meda Mládková. Radiožurnálu se svěřila, že umělecký projekt Google ji tak trochu zaskočil.

„Je velmi kontroverzní, jestli to pomáhá umění, nebo nepomáhá. Já myslím, že to nepomáhá, protože to je strašně superficiální, lidi si kupují dokonce obrazy z toho, že se podívají na televizi, a já myslím, že tohle by nemělo být,“ myslí si.

Výhoda pro studenty

S tímto názorem Medy Mládkové se nutně neslučuje vedoucí sekce zahraničních vztahů Musea Kampa Kateřina Třísková.

„Pro mně jako pro studenta je letenka třeba do New Yorku drahá, a tak se na to podívám doma a projdu si co tam je, to mi přiblíží umění. Na Googlu máme i to, že z každého muzea si můžete jedno dílo prohlédnout úplně zblízka,“ vysvětluje Kateřina Třísková.

Od nynějška si můžete tedy prohlížet umělecké skvosty sedmnácti světových muzeí na internetu, stačí vyťukat googleartprojekt.com.

Milan Kocourek, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme