Díla Alfreda Sisleyho jsou k vidění v německém Wuppertalu

Alfred Sisley je považovaný vedle Moneta, Renoira, Degase nebo Pisarra za jednoho z největších francouzských impresionistů, ač navzdory celoživotnímu úsilí nikdy francouzský pas nezískal. Obdivovatelé tohoto umělce by měli začít přemýšlet o cestě do německého Wuppertalu. Právě v tamním muzeu je k vidění jedna z největších výstav tohoto umělce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paříž - Seina | Foto: Paris Tourist Office, David Lefranc

Sisleyho dílo čítá přes 800 obrazů. Ve Von der Heydtově muzeu ve Wuppertalu je k vidění celá desetina. Tak obsáhlá samostatná výstava Alfreda Sisleyho se v Německu ještě nekonala. Není divu, že budí pozornost, a to i mezi nejmladší generací.

„Ty obrázky se mi moc líbí, ráda si prohlížím, co namalovali jiní,“ říká jedna holčička.

Děti školou povinné si obrazy nejen prohlížejí, ale snaží se napodobit umělecký styl dnes velmi ceněného impresionisty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek zpravodajky Českého rozhlasu v Německu Kláry Stejskalové o výstavě Alfeda Sisleyho ve Víkendovém Raiožurnálu.mp3

„A ty obrázky jsou velmi živé,“ soudí další chlapec.

Ve Wuppertalu jsou díla zapůjčená z galerií celého světa i privátních sbírek z Evropy, USA i Kanady. Úchvatné krajiny z okolí Paříže, romantické říční meandry a přístaviště na Seině, krajinky z Anglie, kam se Alfred Sisley pravidelně rád vracel.

Výjimečnost jeho obrazů potvrzují i slova Gerhardta Fincka z wuppertalského muzea.

„Podařilo se mu, že člověk má pocit, že slyší šelest listů ve větru. A to je samozřejmě kouzelné. Tyto skvělé obrazy mají atmosféru. My si je dnes velmi ceníme, ale jeho součastníci pro ně neměli žádné pochopení,“ řekl.

I proto žil Sisley většinu života ve velmi skromných podmínkách. Dnes jeho dílo patří mezi největší poklady impresionismu, což potvrzuje i rozsáhlá výstava ve Wuppertalu. Potrvá do konce ledna.

Klára Stejskalová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme