Díla Gočára nebo Filly budou vystavena v expozici kubismu v domě U Černé Matky Boží

Kubistický nábytek, vázy nebo třeba tapety. To všechno zaplní dům U Černé Matky Boží v Praze. Stavba architekta Josefa Gočára je sama o sobě kubistickým skvostem. Právě v něm Uměleckoprůmyslové muzeum otevře U Černé Matky Boží v Praze novou stálou expozici českého kubismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům U Černé Matky Boží

Dům U Černé Matky Boží | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Tento prostor je výjimečný v tom, že je autentický. Pochází z té doby, kdy byl dům postaven. Josef Gočár dostal zakázku na obchodní dům, proto jsou prostory tak koncipovány,“ říká o domě U Černé Matky Boží architekt Jiří Javůrek.

V hlavní výstavní místnosti ve druhém patře domu je prozatím prázdno. O tom, jak bude expozice ve velkém bílém prosvíceném prostoru vypadat, už má ale architekt Javůrek jasno:

Přehrát

00:00 / 00:00

Uměleckoprůmyslové muzeum otevře U Černé Matky Boží v Praze novou stálou expozici českého kubismu. Více od Kláry Fleyberkové

„Nám by se také samozřejmě líbilo, abychom zachovali tento velký bílý prostor, protože je to součást architektury. Zásahy do jakéhosi dělení nebo členění prostoru budou úplně minimální jen proto, abychom dokázali pro exponáty vytvořit potřebné prostory a mikroprostory.“

Expozice v domě nabídne výběr významných nábytkových souborů a solitérních kusů nábytku Pavla Janáka, Josefa Gočára, Vlastislava Hofmana, Josefa Chochola, Otakara Novotného a Antonína Procházky.

Nábytek doplní keramika, předměty z kovů, ornamentální tapetové vzory, plakáty a užitá grafika.

K vidění budou vybraná díla kubistického malířství a sochařství - malby Emila Filly, Bohumila Kubišty, Josefa Čapka, Václava Špály a Otokara Kubína a plastiky Otto Gutfreunda.

Stálá expozice se otevře 18. listopadu.

Klára Vičíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme