Dílo fotografa Františka Drtikola mapuje unikátní monografie

O díle jednoho z nejlepších fotografů světa Františka Drtikola vyšla obsáhlá dvousvazková publikace. Monografie má název František Drtikol - Etapy života a fotografického díla. Snímky pocházejí hlavně ze sbírky Uměleckoprůmyslového muzea, které vlastní světově unikátní kolekci Drtikolových prací. Má jich víc než pět tisíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Drtikol "Pracovní kniha fotografií" | Zdroj: Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze

Knížka vznikala víc než šest roků. Dvorní znalkyně Drtikolova díla Anna Fárová se jejího vydání nedočkala. Uznávaná historička umění zemřela v roce 2010, ale stihla napsat hlavní texty knížky.

„Výchozím základním textem je text Anny Fárové, který napsala ve francouzštině pro mnichovskou monografii,“ připomíná Stanislav Doležal z nakladatelství Svět, které je zaměřené na dílo slavného fotografa, výtvarníka a myslitele.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Drtikolovu monografii se zajímala redaktorka Michaela Vetešková

„Ilustrací je přes šest stovek a ta kvalita je maximální možná, co se nám podařilo současnou moderní technologií vytisknout. Dá se říct, že je to takový sběratelský kousek,“ doplňuje.

Publikace stojí asi šest tisíc korun a podle jejích vydavatelů je určena spíš pro znalce umění. Zájem o ni už projevilo několik desítek sběratelů či galerií z celého světa.

„O té publikaci se dozvěděli už před několika lety, měli u mého prodejce záznam a na tu knížku se těšili. Každý půlrok mu telefonovali nebo psali, nebo když byli v Praze, tak se za ním zastavili a ptali se, když už ta knížka bude,“ popisuje Doležal.

Ve vydavatelství Svět už vyšlo víc podobně unikátních publikací. Stanislav Doležal by chtěl vydat ještě knihu, která mapuje Drtikolovo malířské dílo.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme