Dnes uplyne rok od smrti architekta Kaplického

Přesně před rokem náhle zemřel architekt Jan Kaplický. Milovník organických tvarů, autor návrhů například k stříbrnými šupinami pokrytému obchodnímu domu Selfridges v Birmighamu nebo k elegantnímu mediálnímu centru na kriketovém hřišti Nel Lord's v Londýně, je v českém kontextu spojován hlavně s dosud nerealizovanými stavbami Národní knihovny na Letné či budovou Kongresového a koncertního centra Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

architekt Jan Kaplický | Foto: Tomáš Vodňanský

Trochu v pozadí zůstává jeho návrh klubu Volavka. Ten by měl vyrůst nedaleko Konopiště.

Na Jana Kaplického vzpomínala pro Český rozhlas ředitelka developerské společnosti Resort Living Martina Hollasová, která jej pro projekt získala:

Přehrát

00:00 / 00:00

O výhledech realizace návrhu nové budovy Národní knihovny na pražské Letné od Jana Kaplického mluvil na Rádiu Česko architekt a někdejší pražský primátor Jan Kasl.

"Přišlo mi, že je to člověk s ohromnou pokorou a úctou. Galantní a neskutečný gentleman. To se tady nevidí. Schůzky s ním byly vždy příjemné a přínosné. Vždy jsem se od něj něco naučila. Byla to jedna z nejzajímavějších zkušenostní mého dosavadního života."

Bude stát Chobotnice?

Za realizaci ,Blobu', jak se také někdy říkalo Kaplického návrhu nové budovy Národní knihovny na pražské Letné, bojuje před více než rokem založený nadační fond ,Pro knihovnu', v jehož čele stojí architekt a někdejší pražský primátor Jan Kasl.

Ten si stále myslí, že i přes nepřízeň současných pražských komunálních politiků má návrh šanci na realizaci:

"Věřím, že knihovna bude jednou stát na místě, pro které byla projektována. Domy se stavějí na místech, pro které se projektují."

Tomáš Pavlíček, Eva Rajlichová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme