Dny evropského dědictví lákají na stovky běžně nepřístupných památek

Přes tisíc památkových objektů v celém Česku si můžete prohlédnout v rámci Dnů evropského dědictví, které začínají právě dnes a potrvají až do neděle 18. září. Mnohé hrady a zámky připravily doprovodný program a navštívit je můžete zdarma nebo za snížené vstupné. Mimořádně se otevřou i stovky objektů, které nejsou běžně přístupné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad Karlštejn | Foto: Národní památkový ústav

Řada památek bude ale otevřena jen v některé dny. Před návštěvou je možné se o dostupnosti památky informovat na adrese www.ehd.cz.

V Praze se můžete zdarma podívat do budovy francouzského velvyslanectví na Malé straně a popovídat si i s diplomaty. Na hlavním nádraží bude k vidění Masarykův vládní salónek a z věže Novoměstské radnice si dopřejete výhled na noční Prahu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavla Dluhoschová láká na bohatý program Dnů evropského dědictví

Pražská Invalidovna

Prohlídka věznice nebo odvšivovacího zařízení dnes čeká návštěvníky pražského objektu Invalidovna. Veřejnosti se jeho dveře otevřou u příležitosti každoročních Dnů evropského kulturního dědictví. Invalidovna sloužila 200 let armádě, dnes je v budově Ústřední vojenský archiv.

K vidění bude podle podplukovníka v záloze Pavla Minaříka vedle běžně přístupných prostor pro badatele také technické zázemí, odvšivovací stanici, věznici nebo ubikaci pro invalidy.

Nejstarším dokumentem Ústředního vojenského archivu, který v současné době v budově Invalidovny sídlí, jsou plány pražského opevnění z roku 1680. Mezi nejmladší patří písemnosti ze zahraničních misí české armády v bývalé Jugoslávii nebo Iráku. Návštěvníkům je budova Invalidovny otevřena od osmi do 17ti hodin.

Dny evropského dědictví v Olomouci

Ke Dnům evropského dědictví se připojuje také Olomouc. Na Horním náměstí se dnes bude konat řemeslný jarmark, výroční farmářský trh a nově také Olomoucké knižní trhy. Obyvatelé a návštěvníci města mohou navštívit zhruba 30 památek.

Žatec

Slavnost zahájení Dnů evropského dědictví se dnes bude konat také v Žatci, proběhne historický jarmark a návštěvníci budou moci vstoupit do jinak nepřístupných podzemních chodeb pod náměstím nebo několika pater gotických sklepů jednoho měšťanského domu.

Hrady a zámky

Karlštejn otevře návštěvníkům jinak zapovězené prostory - jakousi 13. komnatu - podobně jako středočeský zámek Žleby. Podle mluvčí Národního památkového ústavu Zdeňky Kalové budou mít mnohé objekty volný vstup nebo nabízejí různé slevy.

Zámek v Mníšku pod Brdy otevře veřejnosti zdarma jednu z prohlídkových tras. Zámek Konopiště zpřístupní také velkou část své expozice.

Až do neděle 18. září chystají na památkách i doprovodný program - třeba na zámek Lemberk na Liberecku si už dnes můžete zajet na komorní koncert při svíčkách. Lákavě vypadá i podzimní výstava na jihomoravském Pernštejně, kde se návštěvníci velmi blízce seznámí s hradní kuchyní a vařením za dávných dob.

Tradice již 20 let

Dnů evropského dědictví se Česko účastní už od 90. let, jak připomíná předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Ivo Rubík. Akce má upozornit na nesmírné bohatství, které je i ve srovnání s jinými evropskými zeměmi mimořádné.

„Česká republika má obrovskou sílu v tom, že zámecký a hradní mobiliář je bohatý a nebyl rozkraden jako například ve Francii za revoluce. Tady je prostě co k vidění,“ dodává Ivo Rubík.

Pavla Dluhoschová, Radoslava Kvasničková, Květa Moravcová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme