Do Dne architektury se zapojilo na 50 měst. Na procházky můžete vyrazit celý víkend

Již popáté se mohou lidé vydat na procházky s architektem, prohlédnout si jindy nepřístupné prostory nebo se třeba zapojit do workshopů. To vše nabízí festival Den architektury, který se odehrává tento víkend a letos se do něj zapojilo téměř padesát českých a moravských měst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obě budovy Národního muzea | Foto: Tomáš Adamec

„Den architektury přináší inspiraci pro města a jeho obyvatele. Náš festival je příspěvkem k debatě mezi architekty, politiky a veřejností o podobě a potřebách naší společnosti,“ říká jedna z organizátorek festivalu, architektka Marcela Steinbachová.

Den architektury, který od roku 2011 pořádá občanské sdružení KRUH, propaguje zájem o městské prostředí. Festival probíhá formou procházek s architekty v 49 českých a moravských městech, na Slovensku se připojí a Piešťany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postupně začínáme vnímat návrat k starosti o město, říká jedna z organizátorek festivalu Den architektury, architektka Marcela Steinbachová

Organizátoři připravili také unikátní prohlídky jindy nepřístupných interiérů – s názvem Hurá dovnitř. V Praze se tak lidé můžou podívat například do bývalé továrny Pragovka v Kolbenově ulici.

Lidé navíc v rámci procházek mohou sami poukázat na věci, které by chtěli změnit. Dozví se také, jestli je to uskutečnitelné a co navrhují odborníci. Třeba v Třebíči by to mohla být kavárna na vodě nebo propojení Podzámecké nivy s protějším Svojsíkovým nábřežím.

Den architektury 2015
Benešov, Beroun, Brno, Bystřice pod Hostýnem, Čelákovice, Červený Kostelec, Česká Lípa, České Budějovice, Český Dub, Havířov, Hradec Králové, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Jičín, Jihlava, Karlovy Vary, Kolín, Kyjov, Kokořínsko, Litoměřice, Mariánské Lázně, Mělník, Mnichovo Hradiště, Nenačovice, Nymburk, Olomouc, Ostrava – Vítkovice, Pardubice, Písek, Plzeň, Poděbrady, Praha, Prachatice, Přerov, Roudnice nad Labem, Rovina, Rožnov pod Radhoštěm, Trutnov, Třebíč, Ústí nad Labem, Vimperk, Volyně, Vrchlabí, Všechovice, Vysoké Mýto, Zlín, Znojmo, Žďár nad Sázavou, SK: Piešťany

„Naším hlavním cílem tohoto workshopu je vnuknutí myšlenky, že by bylo prima to přemostit na Svojsíkovo náměstí a zpátky a vytvořit takový park nad vodou,“ podotkla architektka Pavlína Drbálková.

Akce Den architektury mimo jiné poukazuje na řadu stále aktuálních témat, jako je třeba necitlivé bourání staveb bruselského stylu nebo revitalizace sídlišť.

„Postupně začínáme vnímat návrat k starosti o město. V tomto směru můžeme jmenovat i vybraná města, jako například Litomyšl nebo i Prahu, kde se začínají dít v budování měst zajímavé věci,“ doplňuje Steinbachová.

Například v Litomyšli je to podle ní navázané na konkrétní lidi. „Kteří od začátku mají zájem budovat hezké město. Pozívali od začátku kvalitní architekty, pořádali architektonické soutěže a vybírají si to nejkvalitnější,“ poznamenala.

Na procházky s architekty se lidé mohou vydat dnes i zítra. V některých městech akce trvá až do 7. října. Podrobné informace o programu naleznete na webových stránkách Den architektury.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme