Do hotelu Ještěd se postupně vracejí repliky původního vybavení

Salonek horského hotelu Ještěd se vrací do podoby, kterou měl před 40 lety, kdy byla tato světově uznávaná stavba slavnostně otevřena. Zatím je hotová replika jednoho z futuristicky laděných křesel, brzy jich však bude dvanáct. Obnovy se dočká i ebenový stůl a obložení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autor původních interiérů horského hotelu Ještěd Otakar Binar

Autor původních interiérů horského hotelu Ještěd Otakar Binar | Zdroj: ČTK

„Já to měl v oktávce, opravdu, čalounění oktávky,“ směje se architekt Otakar Binar, který se koženkou ze svého auta inspiroval při návrhu obložení stěn hotelového salonku.

„Tehdy nebylo nic, prostě taková byla doba,“ vysvětluje dvaaosmdesátiletý muž, který společně s autorem návrhu stříbřitého hyperboloidu Ještědu architektem Karlem Hubáčkem a statikem Zdeňkem Patrmanem v sedmdesátých letech dělal všechno možné i nemožné, aby uprosili socialistické výrobce a sehnali vše, co bylo na stavbu zapotřebí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o obnově vybavení na Ještědu natočila redaktorka Ivana Bernáthová

Podle Mileny Lánské ze sdružení Ještěd 73 je škoda, že většina původního nábytku během uplynulých čtyřiceti let zmizela. „Různě se povídají různé věci. Někdo měl nějaký kus nábytku na zahradě, ale bylo asi období, kdy se prostě ten nábytek nepovažoval za tak významný, jako se na něj díváme teď,“ konstatuje Lánská.

Proto se také sdružení rozhodlo, že sežene peníze na obnovu původní podoby salonku.

Otakar Binar před čtyřiceti lety salonek naladil černobíle. „Celý ten interiér je motivovaný na takové barevné rozdílnosti. Vlastně černá a bílá jsou jakoby nebarvy. Ona i celá technologie toho domu se v té době nějakým způsobem vymykala. Nebyla to cihla, byly to méně dostupné materiály, takže byla snaha, aby interiér konvenoval s tím objektem,“ upřesňuje architekt.

Sdružení Ještěd 73 už představilo první repliku bílého koženkového křesla s nerezovou konstrukcí. Dobře nastavili i měkkost. „Je to v pořádku,“ chválí Otakar Binar výrobce repliky po tom, co se v křesle uvelebil.

Křeslo za 24 tisíc

Teď sdružení shání peníze na obnovu všeho nábytku, pomoc hledá u lidí i u firem.

„Nabízíme jim, že pokud by přispěli částkou na celé jedno křeslo, což obnáší 24 tisíc korun, tak by mohli mít štítek na tom křesle,“ dodává Milena Lánská s tím, že by se tak dárci zapsali do historie stavby, kterou lidé v Česku považují za stavbu století.

Provozovatel hotelu Petr Šmaus věří, že se na konto vyhlášené sbírky sejde mnohem víc peněz než doposud.

„Zatím to je na ten základní set, což je dvanáct křesel a nový stůl, ale rádi bychom to dotáhli až do finální podoby podle nového návrhu pana Binara, takže by tady bylo 18 křesel a vyměnili bychom koberec tak, aby odpovídal tomu původnímu,“ nastiňuje Šmaus.

Majitel hotelu s vysílačem na Ještědu České Radiokomunikace požádaly navíc architekta Binara, aby obnovil původní nábytek v jednom z hotelových služebních bytů. Do budoucna pak plánují generální rekonstrukci celé stavby.

Salónek horského hotelu Ještěd. Vlevo podoba salónku před obnovou, vpravo jeho původní interiér | Foto: ČTK

Vysílač Ještěd | Foto: ČTK

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme