Do letošní Hradozámecké noci se zapojí více než 70 památek

Přilákat lidi na historické památky má další ročník akce s názvem Hradozámecká noc. Od dnešního večera do noci se budou moci návštěvníci více než 70 státních i soukromých hradů a zámků zaposlouchat do dobové hudby, navštívit speciální prohlídku nebo si vybrat z velkého množství dalších doprovodných programů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nádvoří se světelným labyrintem | Foto: Zámek Loučeň

Na zámku Loučeň nezapomněli ani na děti nebo na ty, kteří si chtějí zavzpomínat na doby nedávno minulé.

„Do půlnoci máme připravenou každou půlhodinu jinak tématicky zaměřenou prohlídku. Máme zde i prohlídky pro děti, například čokoládou nebo s kouzelným dědečkem a dvě prohlídky s bílou paní,“ říká zástupkyně zámku Loučeň Kateřina Šrámková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Startuje další ročník Hradozámecké noci, cílem je přilákat více návštěvníků.mp3

„Samozřejmě tu jsou i prohlídky pro dospělé, kteří by chtěli nějaké zajímavosti – prohlídka kastelánská, spiritistická a také retro – socialistická, která bude návratem do 80. let, kdy byl zámek školícím střediskem ministerstva dopravy,“ dodává Šrámková.

Na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou vystoupí například soubor Hradišťan, návštěvníci nepřijdou o noční prohlídku památky nebo zámecké výstavy. Jinde lidé uvidí ohňostroje nebo dokonce laserovou show.

Podle náměstka generální ředitelky Národního památkového ústavu Petra Svobody je letošní program pestřejší než loňský:

„Například na dole Michal se bude oživovat parní stroj, na Rožmberku bude velká audiovizuální show, laserová produkce, která bude přímo na fasádu hradu promítat příběh rodu Rožmberků.“

Kromě zámků Loučeň a Jaroměřic nad Rokytnou se do Hradozámecké noci zapojil také hrad Grabštejn nebo zámek v Jindřichově Hradci.

Návštěvnost

Loni se přišlo na akce spojené s Hradozámeckou nocí podívat skoro 11 tisíc lidí, letos organizátoři očekávají dvojnásobný počet.

Zájem lidí o hrady a zámky o letních prázdninách podle generální ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové sice mírně poklesl, ale výnosy jsou vyšší. Konečné číslo hovořící o zájmu lidí o hrady a zámky bude mít Národní památkový ústav k dispozici na konci roku.

Další informace najdete na webových stránkách. Vstupné na jednotlivé akce se totiž může lišit a někde už mohou mít dokonce vyprodáno.

Květa Moravcová, Maňourová Anna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme