Do střediska Topografie teroru v Berlíně míří tisíce lidí

Jedna z nejúspěšnějších berlínských výstav se ve zcela nové podobě znovuotevírá pro veřejnost. ‚Berlín 1933 - 1945 - mezi propagandou a terorem‘, tak zní název nové expozice, která se dnes dočkala slavnostního otevření. Už od zítřka ji může zdarma navštěvovat i široká veřejnost. Výstava je dalším dokladem toho, že Německo je jednou z mála zemí, která se zcela otevřeně vyrovnává se svou minulostí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava: Berlín 1933 - 1945 - mezi propagandou a terorem.

Výstava: Berlín 1933 - 1945 - mezi propagandou a terorem. | Foto: Klára Stejskalová

U bývalé berlínské zdi, na místě někdejší hlavní centrály nechvalně proslulé nacistické tajné policie gestapa a jednotek SS vyrostlo pod širým nebem na sedmdesát sedm tabulí. „Výstava ukazuje nacionálněsocialistickou politiku a její dopad na město Berlín a jeho obyvatelstvo,“ vysvětluje kurátorka Claudia Steuerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do berlínského dokumentačního střediska Topografie teroru se přišla podívat i zpravodajak Klára Stejskalová.

Dvanáctileté období, která skončilo téměř úplným zničením města, rozdělila do pěti kapitol. „V první části zastihujeme ještě pulzující obchodní a kulturní metropoli v dobách výmarské republiky, epochu, která končí příchodem nacismu. O tom už vypovídá další část - nastolení hitlerovské diktatury."

Svědectví, že i v Berlíně mělo národně socialistické hnutí nadšenou podporu většiny německého obyvatelstva podává třetí část. K vidění jsou ulice plné hajlujících zástupů, usměvavé tváře nacistických pohlavárů, Hitlera, Himlera a Goebelse.

Odsuny, bombardování, teror

Neméně zajímavé jsou fotky z válečných let. Zdokumentované odsuny Židů, Romů a homosexuálů. První následky bombardování, parky rozorané jako bramborová pole a pokračující teror. Záběry na popravy u linky S-bahnu přímo v centru města. A nakonec totální zničení města a peklo na zemi v kapitole Berlín a následky národně socialistického panování.

„Dokonce i pětašedesát let po skončení nacistické vlády nedošlo k celkovému pohledu na historii Berlína během nacistické periody, " uvedl ředitel dokumentačního střediska Andreas Nachama. Vzhledem k mnohaletému rozdělení města byly důležité soubory roztříštěny a dlouho nebyly přístupné. Ukazuje se ale, že veřejnost se o minulost zajímá.

Do nově otevřeného dokumentačního střediska Topografie teroru našli od května cestu statisíce zahraničních návštěvníků, školní výpravy i náhodní kolemjdoucí. „Jsme turisté, uviděli jsme zeď a pak toto ghetto, studuji historii na pedagogice, takže jsem to uvítal. Je to zajímavé a myslím, že je to přínosné i pro studenty,“ řekl jeden z mnoha návštěvníků, kteří do střediska Topografie teroru zavítali i dnes.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme