Dobročinná výstava Povodně 2013 připomíná napětí prvních červnových dnů v Praze

Dnes jsou to přesně dva měsíce, co se začaly hladiny řek a potoků v Praze zvedat. I proto se hlavní město ve spolupráci s Člověkem v tísni rozhodlo uspořádat dobročinnou fotografickou výstavu nazvanou Povodeň 2013, která na 60 snímcích připomíná napjaté momenty v nejpostiženějších oblastech. Koná se symbolicky na Kampě u Sovových mlýnů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografie Romana Vondrouše z ČTK zachycuje dívku, jak před povodněmi zachraňuje koťata v igelitce

Fotografie Romana Vondrouše z ČTK zachycuje dívku, jak před povodněmi zachraňuje koťata v igelitce | Zdroj: ČTK

„Byl jsem v Záběhlicích a viděl mladou dívku, která se vrhla do zhruba metrového Botiče. V pozadí byly garáže, tak jsem čekal, pro co tam šla, a pak jsem ji viděl, jak se ke mně čelně blíží a nese igelitku. Netušil jsem, co v ní může být, takže jsem ji fotografoval, než se ke mně dostala, a když přišla, vybalila dvě koťátka," popisuje fotograf z ČTK Roman Vondrouš.

Na výstavě má zhruba 7 snímků. Nejčastěji právě ze Záběhlic. „Pro fotografa to je adrenalin s tím, že je připraven s aparátem, míří na lidi a před ním se odehrává dramatická situace,“ vysvětluje. Vedle Záběhlic je na fotografiích pod vodou i Chuchle, Lahovice, Lahovičky, Zbraslav či Lipence.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavu fotografií zachycujících červnové povodně v Praze se zajímala Magdaléna Medková

„Povodně byly zcela jiné, protože vznikly na území hlavního města Prahy, přišly velice rychle a přišly z toků, které se v roce 2002 v tom přímo nepodílely. Byla to Rokytka, Šárecký potok, Botič, ale byly to i bezejmenné potoky,“ říká k charakteru letošních povodní první náměstek pražského primátora Jiří Vávra.

Podle něj voda ukázala, že Praha je schopná v krizové situaci jednotně fungovat. Zároveň ale odhalila nedostatky protipovodňového opatření. „V současné době právě diskutuji s panem primátorem o vybudování některých fyzikálních modelů zátopových území, přehodnocení geologického modelu a vybudování projektů, které by ochránily Prahu do budoucna,“ dodává.

Výstava má i pomoci

Kromě toho, že má výstava připomenout napjatou atmosféru prvních červnových dnů, má také Pražany vyzvat k solidaritě. Zasláním DMS na povodňové konto mohou lidé finančně pomoci jedné z 2,5 tisíc vytopených domácností, které vybral Člověk v tísni.

Výstava fotografií Povodně 2013 spojená se sbírkou pro lidi postižené záplavami byla zahájena 1. srpna v Praze na Kampě | Foto: ČTK

„Ti, kteří nejvíc potřebují, dostanou nejvíc, ti, kteří nejméně potřebují, nedostanou nic. Takže mladý, v Praze zaměstnaný pár dvou úspěšných lidí bez dětí si poradí sám a nedostane nejspíš nic. Senioři nebo matka samoživitelka se třemi dětmi někde na malé vesnici, která má významné, třeba i statické poškození domu, může dostat příspěvek až ve výši několika set tisíc korun,“ uzavírá ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Fond byl založen 2. června. V současné době je na něm okolo 68 milionů korun.

Simona Bartošová, Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme