Dokončil Kaplického muzeum Ferrari. Doufá, že by s ním byl zesnulý architekt spokojený

Příznivci značky Ferrari mají novou svatyni. V Modeně otevřeli muzeum Enza Ferrariho. Jde o poslední realizovaný projekt architekta Jana Kaplického. O to, aby se finální podoba muzea po Kaplického smrti maximálně přiblížila projektu, se staral architekt Andrea Morgante.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Architekt Andrea Morgante | Foto: Reuters

V severoitalské Modeně do dálky září jasně žlutá zvlněná střecha. Futuristická budova s hliníkovou střechou připomínající kapotu prvních závodních vozů a s prosklenou fasádou má za úkol sloužit jako otevřený výstavní prostor pro sportovní vozy.

Řev motorů značky Ferrari. Přesně tento zvuk mohou slyšet od včerejšího dne návštěvníci nově otevřeného muzea Ferrari. S uspokojením si ho poslechl i viditelně unavený, ale šťastný architekt Andrea Morgante, který po nečekané smrti svého učitele a přítele Jana Kaplického dotáhl realizaci muzea do úspěšného konce.

Muzeum, nad jehož plány strávili oba mnoho let svého života, obživlo. Jak by to podle něj vypadalo, kdyby tu mohl Jan Kaplický při otevření muzea být?

Přehrát

00:00 / 00:00

S architektem Andreou Morgantem mluvila spolupracovnice ČRo Lucie Chvojková

„Jan byl velmi rezervovaný člověk. Neměl potřebu být vidět a dávat rozhovory. Určitě by tu byl včera, tedy v předvečer otevření, aby se přesvědčil, že je všechno v pořádku. Já věřím, doufám, že by byl spokojený. Možná by se zlobil že chybí některé detaily, ale to opravdu není moje chyba. Vysvětlil bych mu, že je to vina lidí, kteří úplně nerespektovali uzavřené dohody.“

Vnější podobu nové galerie je věrná Kaplického odvážnému futuristickému stylu a je originální jak svojí zvlněnou střechou připomínající kapotu sportovního auta, tak tím, že ochranitelsky obepíná rodný dům Enza Ferrariho.

Kaplický navrhl i velkou část interiéru. Některá důležitá rozhodnutí ale po jeho smrti musel v průběhu stavby dělat Andrea Morgante už sám. V jaké chvíli mu chyběla rada Jana Kaplického nejvíce?

„Znal jsem Jana tak dobře, že jsem naštěstí v mnoha případech věděl, jak by se rozhodl. Bylo to téměř automatické. Jen několikrát se stalo, že jsem zapochyboval. Třeba když bylo potřeba zvolit, jaký odstín žluté bude mít střecha. Tak detailně to Jan nerozhodl.“

Vystavené vozy v muzeu Enza Ferrariho | Foto: ČTK/AP

„Věděl jsem, že měl rád auta a autobusy. Navrhl také 2 autobusy pro Londýn. Rozhodl jsem se použít krásný žlutý odstín autobusů MHD, které denně křižují Modenu. Pak se to všem moc líbilo. Snažil jsem se použít jeho myšlení v souvislostech s věcmi, které nás obklopují,“ vysvětluje Morgante.

Interiér rodného domu Enza Ferrariho Jan Kaplický navrhnout nestihl. Zde se Andrea Morgante rozhodl vydat se vlastní cestou.

„Nechtěl jsem kopírovat jeho styl, když bylo potřeba navrhnout to úplně celé. Co Jan rozdělal, jsem dokončil v stylu jeho studia Future Systems. Tady jsem se rozhodl pro svůj vlastní styl, ve kterém ale ten jeho svým způsobem dál žije. Protože profesionálně jsem vyrostl především vedle něj. Takže je v tom i taková symbolika,“ říká Morgante.

Morgante pojal rodný dům Enza Ferrariho jako knihu života, ve které je možné listovat. Interiér navrhl tak, aby člověk nikdy nevěděl, co bude následovat na další stránce. Přesně tak, jako je to v životě.

Lucie Chvojková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme