Dražba slavného Kupkova obrazu Tvar modré možná skončí u soudu

Dražba slavného díla malíře Františka Kupky možná skončí u soudu. Jednatel, který dražil obraz s názvem Tvar modré, zvažuje žalobu na Národní památkový ústav. Ještě před aukcí mu vedoucí pracovníci ústavu potvrdili, že zásadní Kupkovo dílo není kulturní památkou. Až po jeho vydražení se ukázalo, že památkovou ochranu má a nesmí být trvale vyvezeno z Česka. Obraz ale za rekordní částku skoro 57 milionů korun koupil zahraniční sběratel umění a nyní s ním nemůže vyjet přes hranice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Kupka: Tvar modré | Zdroj: ČTK

Asi tři měsíce před dubnovou dražbou, o které hojně referovala všechna české média, jednatel aukční síně Vladimír Lekeš poslal Národnímu památkovému ústavu - nikoliv šéfce ústavu Naděždě Goryczkové, ale referentce oddělení ochrany movitého kulturního dědictví - mailem dopis s dotazem, jestli není Kupkův obraz z roku 1913 Tvar modré kulturní památkou.

Pracovnice odpověděla, že není. Korespondenci má Radiožurnál k dispozici. „V tomto případě nešlo o žádné oficiální stanovisko,“ hájí kroky Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková. Několik dní po aukci mluvčí NPÚ médiím oznámila, že obraz kulturní památkou je.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj událostí kolem dražby Kupkova obrazu Tvar modré sleduje reportérka Michaela Vetešková

Proti tomu se jednatel aukční síně Lekeš spolu s novým majitelem díla ohradil a požádal ministerstvo kultury, aby statut kulturní památky zrušilo. Na základě posudků Národní galerie a Národního památkového ústavu to ale resort kultury neudělal.

Vladimír Lekeše má přitom dopis od šéfky památkářů Goryzckové, že Národní památkový ústav doporučí ochranu sejmout. I tento mail má Radiožurnál k dispozici.

„Zákon tam jednoznačně hovoří o tom, že musí nastat nové okolnosti na základě odborných pracovníků z movitých památek, kteří mně nejprve řekli, že ano, že to vidí tak, že by se mohla sejmout památková ochrana.“

„Tak se mu tohle přislíbilo, že NPÚ by mohl toto udělat. Ale pak došli k závěru, při důkladnějším výkladu zákona, že to nelze, protože je tam jednoznačně ustanovení, že musí nastat nová skutečnost, a ta nová skutečnost nenastala,“ vysvětluje šéfka ústavu.

Kvůli těmto stanoviskům rozkladová komise koncem prosince rozhodla, že Kupkovo dílo v seznamu kulturní památek definitivně zůstane. Vladimír Lekeš uvažuje o tom, že se bude s ministerstvem kultury nebo s jeho příspěvkovou organizací - Národním památkovým ústavem - soudit, protože kupec pravděpodobně obraz vrátí, a dražba bude zmařena.

Michaela Vetešková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme