Dům U Kamenného zvonu nabízí přehled díla Bohuslava Reynka

Některá dosud neznámá díla českého grafika a básníka Bohuslava Reynka představí velká výstava, která dnes večer začala v pražském Domě U Kamenného zvonu. Tak rozsáhlá a objevná přehlídka Reynkova výtvarného díla v Česku už dvacet let nebyla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Reynek ve svém domě v Petrkově na Vysočině. | Foto: Pavel Sedláček

Nejvzácnější částí expozice jsou obrazy vytvořené speciální technikou cliché verre. „Je to skutečně unikátní dílo. Pavučina položená na sklo před šedesáti lety v roce 1952 vydržela na tom skle položená těch šedesát let a dokonce se jaksi zdá, že se vznáší tady v tom prostoru,“ přibližuje autor výstavy Pavel Chalupa.

Pro Reynka bylo typické, že nikdy nevytvářel stejné grafiky – jednotlivé výtvory se snažil nějakým způsobem odlišit. Každá grafika i každá fotografie jsou tak podle Chalupy svým způsobem originálem:

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Michaela Vetešková navštívila výstavu výtvarných děl Bohuslava Reynka

„On když dělal nátisky svých cliché verre, to je taková zvláštní technika mezi malbou, grafikou a fotografií, tak se vždycky snažil, aby nátisk na fotografický papír, ten finální nátisk, byl vždycky jiný. A proto když kopíroval negativ na fotografický papír, tak vždycky tam na ten negativ přikládal další negativ s nějakým třeba přírodním materiálem.“

Za 60 let vytvořil Bohuslav Reynek, který je považován za jednoho z nejvýše ceněných českých grafiků, stovky výtvarných děl. Současná výstava v Domě U Kamenného zvonu si je dala za cíl představit co nejpodrobněji.

„Mělo by tu být vystaveno zhruba kolem 200 exponátů. Příprava vycházela z naší spolupráce, kdy jsme měli k dispozici celý soupis Reynkova díla včetně dokumentace, kde se nachází, v jakých galeriích, v jakých barevných variantách. Takže ten výběr byl velmi těžký, protože jsme museli spoustu věcí vyřadit,“ říká jedna z autorek projektu Renata Bernardi.

Dodává, že vystaveny jsou poprvé v celé šíři také všechny reynkovské cykly včetně cyklu pašijového, který dosud v celku prezentován nebyl.

Výtvarná díla Bohuslava Reynka se nesměla od roku 1948 až do poloviny 60. let vystavovat. Přesto se jeho dílo, včetně básnického, stalo v té době předmětem uměleckého kultu, který u nás nemá srovnání.

Michaela Vetešková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme