Dům U Kamenného zvonu nabízí přehled díla Bohuslava Reynka

Některá dosud neznámá díla českého grafika a básníka Bohuslava Reynka představí velká výstava, která dnes večer začala v pražském Domě U Kamenného zvonu. Tak rozsáhlá a objevná přehlídka Reynkova výtvarného díla v Česku už dvacet let nebyla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Reynek ve svém domě v Petrkově na Vysočině.

Bohuslav Reynek ve svém domě v Petrkově na Vysočině. | Foto: Pavel Sedláček

Nejvzácnější částí expozice jsou obrazy vytvořené speciální technikou cliché verre. „Je to skutečně unikátní dílo. Pavučina položená na sklo před šedesáti lety v roce 1952 vydržela na tom skle položená těch šedesát let a dokonce se jaksi zdá, že se vznáší tady v tom prostoru,“ přibližuje autor výstavy Pavel Chalupa.

Pro Reynka bylo typické, že nikdy nevytvářel stejné grafiky – jednotlivé výtvory se snažil nějakým způsobem odlišit. Každá grafika i každá fotografie jsou tak podle Chalupy svým způsobem originálem:

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Michaela Vetešková navštívila výstavu výtvarných děl Bohuslava Reynka

„On když dělal nátisky svých cliché verre, to je taková zvláštní technika mezi malbou, grafikou a fotografií, tak se vždycky snažil, aby nátisk na fotografický papír, ten finální nátisk, byl vždycky jiný. A proto když kopíroval negativ na fotografický papír, tak vždycky tam na ten negativ přikládal další negativ s nějakým třeba přírodním materiálem.“

Za 60 let vytvořil Bohuslav Reynek, který je považován za jednoho z nejvýše ceněných českých grafiků, stovky výtvarných děl. Současná výstava v Domě U Kamenného zvonu si je dala za cíl představit co nejpodrobněji.

„Mělo by tu být vystaveno zhruba kolem 200 exponátů. Příprava vycházela z naší spolupráce, kdy jsme měli k dispozici celý soupis Reynkova díla včetně dokumentace, kde se nachází, v jakých galeriích, v jakých barevných variantách. Takže ten výběr byl velmi těžký, protože jsme museli spoustu věcí vyřadit,“ říká jedna z autorek projektu Renata Bernardi.

Dodává, že vystaveny jsou poprvé v celé šíři také všechny reynkovské cykly včetně cyklu pašijového, který dosud v celku prezentován nebyl.

Výtvarná díla Bohuslava Reynka se nesměla od roku 1948 až do poloviny 60. let vystavovat. Přesto se jeho dílo, včetně básnického, stalo v té době předmětem uměleckého kultu, který u nás nemá srovnání.

Michaela Vetešková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme