Dvacet let samostatného Česka a Slovenska přiblíží Národní muzeum přes snímky z náměstí

Národní muzeum dnes otevírá fotografickou výstavu k výročí rozdělení Československa s názvem 20 let na českých a slovenských náměstích. Na snímcích z náměstí ukazuje vývoj v Česku a na Slovensku po rozdělení společného státu. Výstavu muzeum symbolicky umístilo do budovy, kde kdysi sídlilo Federální shromáždění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václavské náměstí zaplnily desítky tisíc účastníků protivládní demonstrace

Václavské náměstí zaplnily desítky tisíc účastníků protivládní demonstrace | Zdroj: ČTK

„Když jsme přemýšleli s Českými centry a Slovenským národním muzeem, jak si připomenout těch dvacet let samostatných republik, aniž bychom zapadali do určitých klišé nebo do líčení politických problémů anebo do historických faktů, tak nás napadlo, že bychom mohli využít fotografie ČTK a TASRu, které zachycují nejpodstatnější události, které se v Praze nebo na slovenských náměstích udály,“ vysvětlil zrod nápadu ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Návštěvník si tak připomene třeba český hokejový úspěch na olympiádě v Naganu a další sportovní události, vstup do EU či do NATO nebo pohřeb Václava Havla. Na Slovensku pak například kauzu Gorila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výstavu k 20 letům rozdělení Československa přiblížil ředitel Národního muzea Michal Lukešem.

„Účelem výstavy je, aby si každý svých dvacet let v Čechách nebo na Slovensku našel sám a zavzpomínal si, jak vlastně těch dvacet let strávil a jak vnímá existenci samostatných republik,“ podotkl Lukeš.

Výstava se koná v budově bývalého Federálního shromáždění, kde má muzeum část svých sbírek.

„Budova je velice symbolická, protože tady se vlastně od toho roku 1990 řešily veškeré česko-slovenské problémy, řešil se tady boj o pomlčku a vyříkávání si různých věcí a pochopitelně v tomto místě i de iure ta federace hlasováním tehdejšího parlamentu zanikla,“ řekl Lukeš.

Výstava začíná dnes v 15 hodin a potrvá až do března. Pak by podle Lukeše měly snímky putovat na Slovensko.

Vojtěch Kouřímský, Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme