Egyptské úřady stále pohřešují Goghovy Vlčí máky

Egyptské úřady stále pohřešují Vlčí máky - obraz Vincenta van Gogha. V sobotu byl obraz ukraden z káhirského muzea Mahmúda Chalíla. Ministerstvo kultury poté oznámilo, že obraz byl nalezen u dvojice Italů, kteří ho prý chtěli vyvézt z Egypta. Pak to ale ministr kultury Farúk Husní dementoval a řekl, že ho podřízení mylně informovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptské muzeum v Káhiře | Foto: cairotourist.com

Policie nemá po obrazu za 50 milionů dolarů zatím žádné stopy, které by je k němu dovedly. Známá je jen nedbalost muzea, ve kterém nefungovaly bezpečnostní kamery, dokonce ani zvukové alarmy. Do muzea je podle spolupracovnice Českého rozhlasu v Egyptě Anny Janků možné pronést i nůž, kterým by bylo možné plátno vyříznout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obraz.mp3

I po nedělní návštěvě vrchní inspekce nefungovaly bezpečnostní alarmy.

Ke krádeži mělo dojít během odpolední modlitby a navíc je měsíc Ramadánu, kdy většina lidí v Egyptě žije v noci a přes den spí. „Důležité objekty nejsou tak ostražitě chráněny,“ říká Anna Janků.

Van Goghovy Vlčí máky byly ukradené už podruhé. Poprvé v roce 1977, ale obraz se našel během několika dnů. „Říká se, že obraz byl ukraden proto, aby se podle něj udělala kopie,“ dodává Janků.

Václav Sochor, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme