Epopej by mohla být v bývalé jízdárně na pražském Pohořelci

Pražští radní jednali o budoucím umístění Slovanské epopeje. Do užšího výběru se dostaly tři varianty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovanská epopej v Národní galerii v Praze. | Foto: Filip Jandourek

Dva z návrhů počítají se stavbou nového objektu a to buď před Zemědělským muzeem na Letné, nebo na vrchu Vítkov. Výstavba nového pavilonu by ovšem byla finančně náročná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Galerie hl. m. Prahy Milan Bufka hovoří o výstavní síni pro epopej

Větší šanci na realizaci má proto podle radního pro kulturu Lukáše Kauckého projekt rekonstrukce bývalé jízdárny jezdeckého pluku pod Pohořelcem. Výstavní prostor by bylo nutné přizpůsobit výšce rozměrných pláten, zásadní zásah do budovy, která je technickou památkou, ale plánován není.

„Pokud by vše probíhalo hladce, to znamená kdyby teď začala jednání se Správou Pražského hradu a pokud by tato jednání dopadla dobře, tak bychom zhruba na podzim tohoto roku mohli vypsat architektonickou soutěž, která by byla uzavřena, řekněme, na jaře příštího roku, a pak bychom se mohli začít vážně zabývat projektem, stavebními povoleními a všemi ostatními náležitostmi,“ vysvětlil.

Umístění pláten do jízdárny na Pohořelci by uvítal i Milan Bufka, ředitel Galerie hlavního města Prahy, která obrazy spravuje.

„Tuto variantu jsme radě doporučili jako jednu z možných a myslím si, že je velmi vhodná na rozpracování do konkrétních dohod s Pražským hradem. Je otázka, jakým způsobem najdeme společnou řeč," vysvětlil Bufka.

Podle Pražského hradu, který objekt spravuje, je ovšem takové řešení nepravděpodobné. Prezident Václav Klaus mimo jiné nepatří k příznivcům převozu epopeje do Prahy.

Pět pláten epopeje se nyní nachází v pražském Veletržním paláci. Zbývajících patnáct obrazů je vystaveno na zámku v Moravském Krumlově.

Martin Dorazín, Monika Horská, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme