Evropským městem kultury bude v roce 2012 Maribor a Guimaraes

Předsednictví Evropské unie není jedinou pomyslnou štafetou, kterou si evropské země s Novým rokem předají. Vymění se i držitelé titulu Evropské hlavní město kultury. Pro rok 2012 se jím stane jedno portugalské a jedno slovinské město.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Každá mariborská ulička má atmosféru | Foto: Gregor Martin Papucsek

Kulturní metropolí se napřesrok stane portugalské město Guimaraes, kde se narodil historicky první portugalský král Alfons I., a druhé největší slovinské město Maribor.

Podobně jako letos estonský Tallinn a finské Turku uspořádají sérii výjimečných kulturních akcí s celkovým rozpočtem téměř 100 milionů eur.

Titul udělovaný od roku 1985 měl být nejprve příležitostí ukázat Evropě bohatství a rozmanitost kulturního života v jednotlivých městech, postupně se ale stal spíše podnětem ke kulturnímu rozvoji a dalším změnám v daném městě.

V České republice se tohoto titulu dočkala zatím jen Praha v roce 2000. Jeho v pořadí druhým českým držitelem se v roce 2015 stane Plzeň.

Tereza Burianová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme