Expozice Josefa Čapka v Opočně nabízí dva zatím nevystavené malířovy obrazy

Výstava Josef Čapek - Podoby dnes začíná vernisáží na zámku v Opočně na Rychnovsku. Veřejnost už zítra může vidět dva obrazy tohoto kubistického malíře, které ještě nikde vystaveny nebyly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Čapek

Josef Čapek | Foto: Galéria mesta Bratislavy

V době, kdy autorky výstavy vybíraly příhodná místa pro významná díla Josefa Čapka, instalovali odborníci důmyslné zabezpečovací zařízení. Většina obrazů už ale visela na stěnách.

„Tato výstava shromažďuje práce z období zhruba 1913 až 1920 a je zaměřena na konfrontaci různých materiálů, technik a výtvarných postupů, které Čapek v té době používal,“ popisuje výstavu její autorka a znalkyně tvorby Josefa Čapka Pavla Pečínková.

Expozice poprvé představuje veřejnosti dvě autorovy olejomalby - oboustranný obraz Kontemplace a Děvče v růžových šatech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavu obrazů Josef Čapek - Podoby na opočenském zámku se zajímala Kristýna Štanderová

„Tento konkrétní obrázek je podle mě ideální podobiznou Čapkovy budoucí ženy Jarmily Pospíšilové. V jednom dopise píše: ‚Představuji si vás, jaké máte asi šaty. Myslím, že růžové‘,“ vysvětluje znalkyně.

Mezitím ukazuje na další olejomalbu, tentokrát námořníka. „Tento je zvaný Albatros. Máme ho v kresbě, akvarelu, pastelu, linořezu. Právě u tohoto obrazu je vidět bohatství Čapkovy výrazové škály," upozorňuje Pečínková.

„Máme tady místnost věnovanou podobám z biografu, což jsou temné postavy 20. let, různí pokoutní zlodějíčci a podvodníčci. Na toto téma tady navazuje v poslední největší místnosti téma nevěstek,“ doplňuje druhá z autorek expozice Simona Vladíková.

To je doplněno o postavy dívek a smutných chudých žen. Výstava Josef Čapek - Podoby bude v Opočně otevřená do začátku srpna.


Zvětšit mapu

Kristýna Štanderová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme