Festival Archikultura v Ostravě nabídne i pohled do útrob futuristické velryby

V ostravském Domě umění odstartoval další ročník mezinárodního festivalu Archikultura, který se prostřednictvím výstav, přednášek a komentovaných procházek snaží přiblížit moderní architekturu nejširší veřejnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Galerii výtvarného umění Ostrava se koná festival Archikultura 2016. Na snímku je architekt Tadeáš Goryczka v části expozice s ukázkami projektů kanceláře McCullough Mulvin Architects z Dublinu | Foto: ČTK

Návštěvníci, kteří si chtějí prohlédnout tvorbu irského ateliéru McCullough Mulvin Architects, musejí vejít do velkého dřevěného tubusu, připomínajícího zvenčí futuristickou velrybu.

„Chtěli jsme vytvořit místo, kde musíte vstoupit dovnitř, musíte se do toho osobně zapojit, nejen se dívat na něco na zdech. Procházíte prostorem a to my architekti děláme – vytváříme prostory, ve kterých lidé žijí. Tato expozice je takový vnitřní svět a to nás na ní baví,“ vysvětluje architektka Valerie Mulvinová.

Přehrát

00:00 / 00:00

V ostravském Domě umění odstartoval další ročník mezinárodního festivalu Archikultura

Na doprovodných videoukázkách se pak mohou návštěvníci dozvědět, jak vznikají jednotlivé stavby dublinského ateliéru.

„Máme tady tři různé místnosti rozdělené tematicky na geologii a biologii, podle provedení budov. Většina z nich stojí v Irsku a máme také jednu, co právě vzniká v Indii. A co děláme? Navrhujeme veřejné budovy, které velmi čerpají ze svého umístění. Snažíme se nejdřív porozumět místu a pak vytvoříme něco, co tam přesně zapadá,“ přibližuje Valerie Mulvinová.

Ve vedlejší místnosti pak na návštěvníky čekají ukázky práce bolivijských architektů. Oba ateliéry pozval do Ostravy Tadeáš Goryczka z pořádajícího Kabinetu architektury.

„Zrovna tyto dva ateliéry se vyznačují úctou ke stávajícímu, což se nám líbí. Myslím si, že je to i příklad pro Ostravu. Proto zveme spíše zahraniční hosty a nastavujeme jistou laťku, jisté zrcadlo, ve kterém může být i naše tvorba v České republice jakýmsi způsobem porovnána,“ upozorňuje.

V Galerii výtvarného umění Ostrava se koná festival Archikultura 2016. Na snímku je expozice věnovaná práci architektonické kanceláře Fernández de Córdova & Roda z Bolívie | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Festival Archikultura 2016 ale nabízí víc než jen tyto dvě výstavy v Domě umění. Postupně se k nim přidají i další akce v celém česko-polsko-slovenském trojmezí.

„Je to na dvacet výstav, když to sečtu. Máme tady sedm nebo osm přednášek, různé workshopy. Další akce se objevují v Havířově, v Opavě, v Hradci nad Moravicí, v galerii v Popradu. Všechno je to propojené značkou Archikultura,“ dodává organizátor festivalu a kurátor Tadeáš Goryczka.

Výstavy pod hlavičkou Archikultury potrvají až do srpna. Ty v ostravském Domě umění budou otevřené do 5. června.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme