Festival současného umění TINA B se letos zaměří na ekologii

Jeden z největších festivalů současného umění v Česku TINA B začíná právě dnes v Praze. TINA B je nejenom tajemná patronka festivalu, ale také zkratka pro anglický název This Is Not Another Biennial – Toto není jen nějaké další bienále. Téma letošního ročníku je ART – ECO – BIO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atomový kryt v hotelu Jalta | Foto: Daniel Mrázek

„Všimli jsme si, že umělci, kteří se zabývají současným uměním, nejsou k přírodě a k myšlenkám ekologie a šetrného chování lhostejní. Nejedná se jenom o recyklaci přírody nebo recyklaci materiálů, ale i recyklaci myšlenek,“ vysvětluje zaměření už šestého ročníku ředitelka festivalu Monika Burian-Jourdan.

Především v umění se podle ní každou chvíli vracejí myšlenky, které se objevily před deseti či dvaceti lety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitelka festivalu současného umění TINA B Monika Burian-Jourdan představuje letošní ročník

Ekologická tematika se podle ředitelky festivalu ale odráží také ve volbě materiálu – jedná se například o různé sesbírané materiály, použité dřevo nebo kartony ze samoobsluh.

„Pravděpodobně nejzajímavější instalací z veřejných instalací je instalace Yuan Gonga, čínského umělce, který každou půlhodinu vytváří na náplavkách uměle páru. Je to tedy jak příroda, tak dech člověka,“ láká Monika Burian-Jourdan.

Pozvání na festival přijala asi stovka umělců, mezi nimi například holandští umělci Tjerk Ridder a Peter Bijl, kteří do Prahy přivezou svůj migrující ekologický karavan.

Ředitelka festivalu se domnívá, že ho návštěvníci rozhodně nepřehlédnou – jedná se totiž o starý karavan plný dekorací a doplňků. Umělci pak před ním budou sedět a zpívat.

Jedním z hlavních prostorů letošního TINA B je poměrně netradiční místo a sice atomový kryt pod hotelem Jalta v centru Prahy.

„Snažíme se najít nespecifická místa pro výstavy. V minulosti jsme měli památník na Žižkově, ministerstvo kultury, podzemní prostory, lapidárium a další místa. A atomový kryt je pro video instalace a světelné instalace absolutně perfektní,“ říká Monika Burian-Jourdan.

Současné umění se návštěvníkům představí také v galerii Avoid na náplavce na Rašínově nábřeží, v galerii Vernon Depot v Holešovicích nebo v kině Bio Oko. Festival končí 13. listopadu.

Tomáš Pavlíček, Kristina Winklerová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme