Figurka majora Zemana budí rozporuplné reakce. Stejně jako seriál

Major Jan Zeman sice nikdy doopravdy neexistoval, hlavní hrdina známého televizního seriálu se ale těší velké popularitě. Tento týden spatřila světlo světa i zmenšenina hlavního hrdiny pro sběratele, komunistický kriminalista byl i hrdinou komiksu Káji Saudka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První česká sběratelská figurka Majora Zemana v Comics Pointu, Vladimír Brabec

První česká sběratelská figurka Majora Zemana v Comics Pointu, Vladimír Brabec | Foto: Filip Jandourek

Seriál třicet případů Majora Zemana i jeho hlavního hrdinu dnešní mladí lidé vnímají spíš jako humorné retro.

„Vím, že to, co ten seriál zobrazuje, neodpovídá realitě, která se odehrála. Možná právě proto jsem schopný se na něj i koukat, mám dostatek informací na to, abych se tomu kvalifikovaně zasmál,“ říká si sedmadvacetiletý Matěj, ale pro leckoho je ale komunistická propaganda nesnesitelná i po letech.

Major Jan Zeman znovu ožil i v komiksu. Stvořil ho slavný Kája Saudek na konci 70. let pro časopis Pionýrská stezka. Stejně jako seriál, i komiks se tvořil pod přísným dohledem, nakonec vyšly čtyři příběhy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po stopách komiksového majora Zemana se vydala reportérka Eva Rajlichová

Uprostřed práce na pátém však nečekaně přišel opět zákaz a poslední díl tak zůstal v podobě nedokončeného čtyřstránkového fragmentu.

„Je to kontroverzní téma, on je známý tím, že tohle tehdy kreslit nechtěl, že se mu to špatně kreslilo, takže Staudkovi sběratelé tu kresbu, co je vevnitř, moc neuznávají. Říkají, že to je nucená kresba a že není pěkná, poslední příběh dokonce dělal v barvách, což u něj nebylo až tak běžné,“ říká Rudolf Vrábel, který pracuje ve specializovaném obchodě s komiksy.

Kreslíř se k Zemanovi vrátil roce 1992.

„Tuším, že i po pádu režimu dokončil nějaký ten uzavřený příběh, úplně poslední, kde major Zeman zemře, což je závěr úplně celého seriálu.“

Oběť marketingového byznysu

Celý komiks vydala před více než deseti lety dvě specializovaná nakladatelství, a prý se po nich doslova zaprášilo.

První česká sběratelská figurka Majora Zemana v Comics Pointu | Foto: Filip Jandourek

Tento týden se jeden z nejslavnějších tuzemských seriálových hrdinů dostal opět do centra pozornosti - tentokrát jako zmenšená figurka pro sběratele, vůbec první ryze českého původu.

„Uvidíme, jestli cena pro českého kupujícího nebude vysoká – ale ty americké věci jsou ještě dražší a prodávají se,“ říká Martin Buchal, majitel sítě komiksových prodejen.

Vzorný soudruh a kriminalista se nakonec stal obětí marketingového byznysu. Stejně jako mnoho jeho slavnějších kolegů počínaje Terminátorem a konče třeba hrdiny ze Startreku skončil na pultech prodejen.

Ve světě je k dostání třeba i Hitler

Figurka hrdiny televizního seriálu ale vzbudila rozporuplné emoce. Mnozí totiž považují jeho vstup na pulty obchodů za určitý způsob oslavy minulého režimu. Ve světě je ale možno zakoupit i mnohem kontroverznější postavy – třeba Adolfa Hitlera, Heinricha Himmlera a Reinharda Heydricha, Goeblese nebo obézního Göringa. Prodávají se pod označením „světoví váleční zločinci 20. století“.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prodeji kontroverzních figurek ve světě mluvil ve vysílání Jaromír Marek

Všechny postavy mají vyměnitelné šaty, doplňky, jako odnímatelné opasky, rukavice, Hitler má v některých sadách dokonce vyměnitelné hlavy, jednu křičící a jednu němou.

Prodej takových hraček je ale velmi přísně upraven. Například v Německu by prodej podobných figurek nebyl možný kvůli propagaci nacismu, figurky nebo loutky v nacistické uniformě jsou tam dokonce zakázané zákonem. Prodávají se většinou na internetu a prodávají je firmy se sídlem ve Spojených státech, i když před dvěma lety se objevily dokonce v jednom obchodě v Praze.

Výrobci i prodejci se samozřejmě distancují od toho, že by šlo o propagaci nacismu, na obalu je vždy jejich stručný životopis a formulka o tom, že zboží určeno pouze ke sběratelským účelům.

Jaromír Marek, Eva Rajlichová, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme