Fillův obraz Malíři byl vydražen za rekordních 17,5 milionu korun

Napětí, vzrušení a pak úleva. Tak by se dala popsat nálada při ostře sledované dražbě obrazů. Odehrála se večer v pražském Kaiserštejnském paláci a v nabídce byla tři díla Emilla Filly. Jedno z nich trhlo český dražební rekord. Majitel seděl přímo v sále a zaplatil za něj 17,5 milionu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz Malíři patří k nejlepším Fillovým olejům.

Obraz Malíři patří k nejlepším Fillovým olejům. | Zdroj: ČTK

V sále Kaiserštejnského paláce bylo až 150 dražitelů. Licitátor odklepával jednu položku za druhou jako na běžícím páse. Z celkem 45 děl byla pouze čtyři nevydražena. I v tom byla aukce společnosti Adolf Loos Apartment rekordní.

„Devadesátiprocentní úspěšnost aukce – to je vysoce nadprůměrné. Průměr je kolem padesáti procent, takže pouze polovička nabízeného zboží se prodá na aukcích,“ říká šéfredaktor časopisu Art and Antiquies Jan Skřivánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dražbu v Kaiserštejnském paláci sledovala redaktorka Michaela Vetešková.

Fillova olejomalba z roku 1920 s názvem Malíři přišla na řadu až jako poslední. Její vyvolávací cena byla 16 milionů korun. Než se cena vyšplhala k 17,5 milionu, trvalo to tři minuty a licitátor rychle přihazoval.

Kdyby aukční síň obraz neprodávala obraz s pětiprocentní přirážkou, ale jako obvykle s dvacetiprocentní, tak by šlo o jednoznačný Fillův rekord.

Podle odborníka na trh s uměním Jana Skřivánka je to teď půl na půl:

„Záleží, jestli počítáme cenu s aukční provizí nebo bez aukční provize. Takže rekord obrazu Zátiší s lahví cherry dále platí, protože tehdy cena včetně provize byla 19,5 milionu korun.“

Zátiší s knihou za 16 a čtvrt milionu

Nejdráže prodaným obrazem Emila Filly bylo dílo s názvem Zátiší s knihou nebo jinak také Zátiší s lahví cherry. V roce 2010 byl obraz prodán za 16 a čtvrt milionu korun bez aukční přirážky.

„Ta cena mi nyní přijde relativně nízká v tom smyslu, že kupec koupil dobře, zatímco u některých těch obrazů z loňského roku bych řekl, že koupil na horní hranici, tady myslím, že koupil dobře,“ dodává Skřivánek.

Obraz Malíři patří k nejlepším Fillovým olejům. Pochází ze sbírky nejvýznamnějšího českého sběratele kubismu Vincence Kramáře.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme