Fotograf Koudelka by měl předat svá nejlepší díla Česku do konce roku

Česko získá nejslavnější díla světoznámého fotografa Josefa Koudelky. Obohatí sbírky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Zatím půjde o dlouhodobou zápůjčku fotografií, protože kdyby je státu daroval, nemohly by se kvůli kauze DIAG HUMAN vyvážet do zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotograf Josef Koudelka se svou knihou Invaze 68 | Foto: Tomáš Vodňanský

Vedení Uměleckoprůmyslového muzea je v jednání s Koudelkovými právníky a do konce roku chtějí podepsat smlouvu o zápůjčce. Jan Mlčoch, kurátor sbírky fotografií Uměleckoprůmyslového muzea, říká, že míček je v tuto chvíli na francouzské straně.

„Při jednání, které v poslední době bylo zjednodušeno tím, že je víceméně dvoustranné, to jest mezi českými právníky Josefa Koudelky a Uměleckoprůmyslovým muzeem, došlo k dohodě, že v tuto chvíli návrh smlouvy projednají partneři Josefa Koudelky ve Francii, to jest agentura Magnum, a pak už by se mělo - alespoň podle našeho očekávání - jenom čekat na podpis definitivní smlouvy,“ uvedl Mlčoch v Ozvěnách dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kurátor sbírky fotografií Uměleckoprůmyslového muzea Jan Mlčoch přiblížil v Ozvěnách dne, jak daleko jsou jednání o zapůjčení Koudelkových fotografií

Fotograf Koudelka chtěl své nejlepší snímky České republice původně darovat, zalekl se ale sporu státu s firmou DIAG HUMAN. Kdyby jeho díla přešla do státních sbírek, už by je nemohl vyvézt do zahraničí na výstavy. Podle Jana Mlčocha je ale zatím důležité udělat první krok – aby Josef Koudelka předal fotografie do Česka.

„Potom bude samozřejmě asi velice záležet také na postoji státu jako takového, nikoliv našeho muzea, jak se vyrovná se svými mezinárodními závazky s krevní plazmou a podobnými kauzami, ale já věřím tomu, že celá záležitost bude snad i brzké době vyřízena,“ poznamenal kurátor sbírky fotografií.

Josef Koudelka, který je členem agentury Magnum, žije od roku 1968 v zahraničí. Chce ale, aby jeho nejlepší díla zůstala trvale v Česku. Dar obsahuje skoro 400 snímků v hodnotě asi 3,5 milionu dolarů. Podle Mlčocha jde mimo jiné o jedinečné snímky, některé možná v jediných exemplářích, z počátečního období Koudelkovy tvorby.

„To znamená z období, kdy právě experimentoval na začátku 60. let, kdy vytvořil v 60. letech soubor Cikáni, potom samozřejmě světoznámá Invaze, ale i práce z exilu,“ dodal kurátor.

Michaela Vetešková, Veronika Sedláčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme