Fotograf Koudelka své dílo zatím Česku dlouhodobě zapůjčí

Jeden z nejznámějších fotografů 20. století Josef Koudelka půjčí Česku svá nejlepší díla. Mají hodnotu tří a půl milionu dolarů a lidé je možná už koncem roku uvidí v Praze. Koudelka je chtěl Česku původně darovat, ale zalekl se sporu státu s firmou DIAG HUMAN. Kdyby jeho díla přešla do státních sbírek, už by je nemohl vyvézt do zahraničí na výstavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Koudelka | Foto: Vilém Janouš

Koudelka chtěl původně díla Česku darovat. Letos v létě však fotograf od záměru odstoupil a uvedl, že důvodem byly zbytečné průtahy. Tehdy ministryně kultury Alena Hanáková vyzvala pražské Uměleckoprůmyslové muzeum k tomu, aby opět vstoupilo s Koudelkou do jednání.

Muzeum se pak spojilo s Koudelkovým právním zástupcem a výsledkem je dohoda s Uměleckoprůmyslovým muzeem, že Koudelka fotografie a archiv Česku zatím dlouhodobě půjčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zapůjčení sbírky fotografa Josefa Koudelky natáčela redaktorka Michaela Vetešková.

„Je to smlouva o zápůjčce, abychom umožnili Josefu Koudelkovi pokračovat v jeho projektech, ve výstavách, v zápůjčkách, které jsou pro něho velice důležité,“ vysvětlila pro Radiožurnál šéfka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková.

Konečnou smlouvu mají podepsat do konce tohoto roku. Až pak by došlo případně k dohodě, za jakých podmínek by Josef Koudelka svůj archiv České republice, v tomto případě zastoupené Uměleckoprůmyslovým muzeem, daruje.

Fotograf, který je známý hlavně svými snímky ze srpna roku 1968 a je členem agentury Magnum Photos, nabídl své dílo českému státu už v roce 2006. Veřejně to oznámil v roce 2010. Jako důvod uvedl fotograf, jenž emigroval v roce 1968 a má české a francouzské občanství, vztah k rodné zemi.

„Retrospektivní výstava s názvem Josef Koudelka – fotograf, která se konala v roce 2002 v Národní galerii obsahuje vše nejlepší, co jsem v fotografii v průbehu padesáti let udělal. Bylo poté prezentována v mnoha dalších světových muzeích. Během té doby několik institucí projevilo zájem získat tyto fotografie do svých sbírek. Já jsem však došel k závěru, že tato kolekce by měla zůstat v zemi, kde jsem se narodil, tedy v Čechách,“ řekl tehdy Koudelka.

Michaela Vetešková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme