Fotografií roku je snímek nepokojů ve Varnsdorfu

Fotografií roku se v rámci prestižní soutěže Czech Press Photo 2011 stal snímek z nepokojů v severočeském Varnsdorfu. Snímek pořídil fotograf časopisu Reflex Stanislav Krupař.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Czech Press Photo 2011 - Aktualita, 1. místo: Z nepokojů na severu Čech | Foto: Stanislav Krupař, Reflex

Vítěz získal kromě Křišťálového oka také finanční odměnu ve výši 120 000 korun. Titul Fotografie roku je hlavní cenou soutěže a uděluje se snímku, který mezinárodní porota hodnotí nejvýše z hlediska novinářských kvalit, má vynikající estetickou hodnotu a symbolizuje závažné téma roku. Cenu předá vítězi prezident Václav Klaus při vernisáži výstavy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předávání cen Czech Press Photo 2011 sledoval redaktor Zbyněk Zykmund

„Je to silná symbolická fotografie. Všichni vědí, o co na severu jde, ale na té fotografii nejsou ani nepřizpůsobiví občané, ani neonacisté. Je tam člověk schoulený do sebe, kolem je kouř a nepořádek. Fotka symbolizuje někoho, koho to dění velmi zasahuje,“ zdůvodnila v Rádiu Česko rozhodnutí poroty ředitelka soutěže Daniela Mrázková.

Mezi oceněnými snímky se objevila se i další témata. „Soutěž má být zrcadlem života v uplynulém roce. Letos se v soutěži prosadil například Egypt, Libye, masakr v Norsku, ekologická katastrofa v Maďarsku, Afghánistán, z domácích událostí fotografové zachytili například problematiku životního prostředí nebo premiéru filmu Václava Havla,“ popisuje Mrázková.

Roční stipendium pražského magistrátu na zachycení proměn české metropole porota udělila Aleně Dvořákové a Viktoru Fischerovi. V kategorii sportovních fotografií uspěl fotoreportér ČTK Michal Kamaryt.

Porotu tvořili převážně zahraniční fotografové, byli v ní jen dva Češi a jeden Slovák. „S úrovní české novinářské fotografie byli velice spokojeni,“ dodává ředitelka soutěže Daniela Mrázková.

Letošního 17. ročníku fotografické soutěže se zúčastnilo na 288 českých a slovenských fotografů. Jedenáctičlenná mezinárodní porota měla na posouzení více než 3744 soutěžních snímků.

Všechny oceněné fotografie budou zveřejněny na stránkách Czech Press Photo.

Tereza Bartůňková, Zbyněk Zykmund, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme