František Skála vystavuje v Galerii Smečky díla vyrobená z mořských řas Pacifiku

František Skála je zřejmě jediným výtvarníkem na světě, který tvoří lidské hlavy z mořských řas. Metodu z řasy kelp, kterou vyvrhuje oceán poblíž San Franciska, sám vymyslel a zabývá se jí už dvacet let. Právě tato jeho díla spolu s fotografiemi ze západního pobřeží Spojených států amerických je možné vidět v pražské Galerii Smečky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Skála vystavuje svá díla v pražské Galerii Smečky

František Skála vystavuje svá díla v pražské Galerii Smečky | Zdroj: ČTK

Výstava pojmenovaná přímo po bývalé vojenské oblasti v blízkosti San Franciska Headlands neboli Země hlav má tři části. V první místnosti se nacházejí velkoformátové barevné fotografie právě ze západního pobřeží Spojených států amerických.

„Je to přírodní rezervace, která je ojedinělá tím, že je právě tak blízko San Francisku a zároveň je tam čistá příroda. Bylo to částečně způsobeno tím, že tam sto let sídlili vojáci, až do 70. let tam byla dokonce raketová základna. Díky tomu se to podařilo uchovat a v rozhodujícím okamžiku nezastavět,“ říká František Skála, pro kterého je toto místo uměleckým rájem na zemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Františkem Skálou natočila redaktorka ČRo Zuzana Filípková

„V mém případě je to také ideální místo z toho důvodu, že pracuji s přírodninami a nejsem závislý na městu. Spíš potřebuji na práci klid,“ vysvětluje Skála.

Typická mlha a samotný genius loci sanfranciské oblasti daly vzniknout skutečně tajemným fotografiím, které vypadají z větší vzdálenosti jako namalované obrazy. V druhé místnosti galerie je jádro celé výstavy - tedy lidské hlavy vyrobené z mořských řas.

Jde o sérii hlaviček, které se pozorují pod lupou v dřevěných krabičkách. Vypadají jako staří lidé z celé planety od Indiánů, Číňanů až po Afričany. Tváře z řas se rodí metodou sesychání.

„Tady můžete vidět, jak jsou materiály rozdílné, jak má každá hlava jinou barvu a strukturu. Některá je obrostlá jiným druhem řas jako tenhle člověk, který je obrostlý mechem. A ty vlasy, které jsou nahoru, jsou někdy zachovalejší, košatější, někdy už tam jsou jenom zbytky. To je právě to, co mě na tom fascinuje, že je to něco mezi lidskou tváří a přírodou,“ říká Skála.

Hlava z mořských řas Pacifiku | Foto: ČTK

Vytvořit jednu takovou hlavu je podle autora poměrně náročná práce pro trpělivé.

„Oceán je vyvrhne na písek, takže to vypadá jako klubko nějakých kabelů. Má to úžasné barevnosti. V průběhu hnití a schnutí na pláži se to potom změní na takovou hmotu, která je něco mezi papírem a kůží, se kterou se dá nějakým způsobem pracovat. Je to ale nesmírně náročná práce,“ tvrdí Skála.

Třetí část expozice nabízí pohled na přírodní materiály a nástroje, se kterými Skála pracuje. K této příležitosti vychází také stejnojmenná publikace, ve které je asi 60 nejlepších hlav a bohatý doprovodný fotografický materiál. Výstava je k vidění do 14. července.

Zuzana Filípková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme