Funkcionalistická vila Tugendhat se po rekonstrukci znovu otevře v březnu

Brněnská funkcionalistická vila Tugendhat se po dvouleté rekonstrukci znovu otevírá veřejnosti. Jedna z nejkrásnějších funkcionalistických staveb světa, která je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se návštěvníkům představí v plné kráse 6. března.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finišují také práce na zahradě vily Tugendhat | Foto: Ivan Holas

Slavná vila prošla celkovou rekonstrukcí zvenku i zevnitř. Opravy stály zhruba 180 milionů korun.

„Změny se týkaly odstranění některých stavebně-technických závad a statické poruchy zahradní terasy. Restaurováním prošly veškeré povrchy, vnější i vnitřní omítky, veškeré prvky z kovu, kamene, dřeva. Do domu byly instalovány přesné repliky nedochovaných částí volného i vestavěného nábytku,“ popisuje ředitel Muzea města Brna Pavel Cyprian.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh rekonstrukce vily i její plánované znovuotevření popsal na Rádiu Česko ředitel Muzea města Brna Pavel Cyprian

Stav domu před obnovou podle něj nebyl tak vážný, že by domu hrozilo poškození nebo dokonce zánik. Přesto byla stavba po zhruba 80 letech značně zchátralá. Nejvážnějším problémem byla narušená statika zahradní terasy.

Prvním návštěvníkům se vila otevře 6. března. „Návštěvníci si mají možnost vybrat ze dvou prohlídkových okruhů. První je veden po obytných místnostech, a to jak privátních ložnic stavebníků a jejich dětí, tak i po hlavním obytném prostoru a obslužných prostorech,“ uvádí ředitel brněnského městského muzea.

„Druhý návštěvnický okruh je rozšířením toho prvního o technické podlaží, kde jsou unikátně dochovaná zařízení, která ovládají vzduchotechniku či elektrické spouštění oken,“ doplňuje Cyprian.

Vzhledem k očekávanému velkému zájmu návštěvníků ředitel muzea doporučuje, aby si lidé prohlídku rezervovali na stránkách www.tugendhat.eu. Zatím se prý přihlásilo na 400 zájemců. Od 6. března se bude na prohlídku vily možné objednat i e-mailem nebo telefonicky.

Václav Orcígr, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme