Galerie AMoYA vystavila Týcovy semafory

Dvanáct Týcových semaforů vystavilo pražské muzeum mladého umění AMoYA. Galerie, která sídlí nedaleko Karlova mostu, tak chce vyjádřit podporu výtvarníkovi Romanovi Týcovi, který si odpykává měsíční trest za to, že před čtyřmi lety oživil žertovnými panáčky některé pražské semafory.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Semafory v galerii AMoYa

Semafory v galerii AMoYa | Foto: Evelyna Kulíšková

U desky se zelenými a červenými panáčky bez nohy, s pejskem nebo na záchodě se tísní desítky sympatizantů Týcova semaforového umění. Každý si chce zblízka prohlédnout sklíčka, která jejich autora stála peníze i měsíc za mřížemi.

„Rozhodli jsme se uspořádat tuto výstavu, která je spíš platformou podpory, kam lidé mohou přijít, podepsat petici Chceme Týcovy semafory v Praze. Je to akt určité demonstrace, vyjádření postoje. Nesouhlasíme, umění nepatří do kriminálu, nekriminalizujme umělce. Roman Týc udělal umělecký počin a aktivistické umění vždycky penetrovalo do veřejného prostoru. To znamená, že to není trestný čin,“ vysvětluje organizátorka výstavy galeristka Olga Dvořáková hlavní cíle a poselství happeningu v muzeu AMoYA.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evelyna Kulíšková byla na vástavě semaforů Romana Týce v galerii AMoYA

Mezi sympatizanty akčního umělce se v paláci Colloredo-Mansfeld objevil také jeho kolega Jakub Kohák, který o celé kauze natáčí dokument. Před kameru postavil i pražskou radní Aleksandru Udženiju.

Ta vysvětlila, proč se rozhodla Romana Týce nejen v tento večer podpořit: „Já budu mluvit lidsky a nebudu teď mluvit jako politik. Já si myslím, že tento trest je zcela absurdní. Když se to objevilo v ulicích, tak se mně to strašně líbilo, strašně jsem se smála. A v dnešní hektické době, na což Roman Týc ve své tvorbě upozorňuje, tak právě když něco vyvolá úsměv na veřejném prostranství, tak to je něco, co by se mělo podporovat. A to, že si Roman Týc vždycky vybere provokativní způsob, jak na něco upozornit, tak já si myslím, že je to v pořádku, že to potřebujeme."

Svou podporu Romanovi Týcovi vyjádřily na webu podpisem pod petice za veselé pražské semafory i proti Týcovu uvěznění více než tři tisícovky lidí. Desítky podpisů pak přibyly na vernisáži.

„Chtěla jsem nějak podpořit tu akci kvůli svobodě umění. Sledovala jsem trochu tuto kauzu a docela mě to zajímalo a myslím si, že určitě takové umění do ulic patří. Myslím si, že to není správné, aby to bylo takto trestané. Já jsem se přišla podívat na semafory, jak to ve skutečnosti vypadá a také pro nějakou podporu vyjádřenou panu Týcovi,“ vysvětlují své pohnutky někteří ze signatářů a návštěvníků výstavy Týcových sklíček.

Výstava zatím zůstane v galerii AMoYA. Než si ale Roman Týc na Pankráci odpyká měsíční žalář, doufá galeristka Olga Dvořáková, že se jí podaří společně s radní Udženijovou nalézt vhodné výstavní prostory, kde by mohly být žertovné semafory později umístěny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme