Galerie hlavního města Prahy a Národní galerie jednají o novém nájmu pro Slovanskou epopej

Úspěšná výstava Muchovy Slovanské epopeje v pražském Veletržním paláci ještě nemá novou nájemní smlouvu. Ředitel Národní galerie zatím jedná s novou šéfkou Galerie hlavního města o podmínkách dalšího nájmu Velké dvorany, kde je dvacítka obřích pláten vystavena. Současná dohoda vyprší koncem roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovanská epopej Alfonse Muchy | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Smlouvu uzavřel ještě předešlý šéf Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka s příslibem, že plátna mohou být ve Veletržním paláci až do konce roku 2015.

„Tato záležitost není prozatím smluvně zakotvená, nicméně Národní galerie i Galerie hlavního města Prahy počítá s tím, že bude Slovanská epopej vystavená v dlouhodobé expozici ve velké dvoraně,“ řekl tehdy Bufka.

Loni v říjnu ho však vystřídala ve vedení galerie Magdalena Juříková a ta chce pro Prahu vyjednat výhodnější smlouvu. I proto, že díky Muchovu dílu začalo Veletržní palác navštěvovat víc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o nejisté budoucnosti Slovanské epopeje ve Veletržním paláci natočila redaktorka Michaela Vetešková.

„Doufám, že jsou si vědomi, že jim to přináší jisté bonusy,“ řekla Juříková.

Ředitel Národní galerie Vladimír Rösel o Muchova díla ve velké dvoraně stojí, upozorňuje však, že to Juříková je v méně výhodné vyjednávací pozici, pro Slovanskou epopej totiž není v Praze jiné místo.

„My ten prostor můžeme využít a máme pro něj zájemce. Mohli bychom tam vystavovat velká současná díla, protože ten prostor velké dvorany je jedinečný, takže my se nelimitujeme tím, jestli se Galerie hlavního města rozhodne, nebo nerozhodne,“ uvedl Rösel.

Slovanskou epopej nechalo za poměrně dramatických okolností odvézt město Praha z moravskokrumlovského zámku na podzim roku 2011.

Moravský Krumlov doufá, že se Muchova Slovanská epopej do města zase vrátí

Číst článek

Michaela Vetešková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme