Galerie Langhans končí svoji výstavní činnost

Pražská Galerie Langhans, která pořádala špičkové výstavy klasické i současné fotografie s přesahem do nových médií, končí se svojí výstavní činností. Její majitelka Zuzana Meisnerová-Wismer přiznala, že za tímto rozhodnutím stojí osobní důvody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filmový festival Jeden svět 2010 | Foto: Tomáš Adamec

Posledním projektem galerie je výstava módních fotografií Now & Wow, která končí 9. července. Spolu s ukončením výstavy majitelka uzavře i galerii. Prostory v rekonstruovaném paláci Langhans ve Vodičkově ulici ale mají zůstat zachovány a majitelka doufá, že budou dál sloužit kulturním účelům.

Ještě v loňském roce bylo plánováno pouze utlumení provozu, aby se provozovatelé mohli věnovat restaurování toho, co zbylo z archivu. S nástupem Waltera Kellera se zdálo, že se situace vrací do původních kolejí a galerie bude pokračovat ve vytyčeném kurzu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Filipem Lábem o Galerii Langhans

V Galerii Langhans vystavovala například Marta Rezler, autorka půvabných angažovaných koláží, nebo japonský fotograf Nobuyoshi Araki. Vynikající byla také česká kolekce „EGO / portrét x fotografie“ od kurátorské dvojice Pavel Turek a Robert Novák.

Langhans se vždy prezentoval špičkovými fotografickými projekty s dokonalým formální zpracováním a s perfektní kurátorskou koncepcí nejen v rámci České republiky, ale celé střední Evropy.

Podle dramaturga galerie Švýcara Waltera Kellera mezinárodní fotografická scéna ve východní Evropě uzavřením galerie Langhans ztrácí jedno z mála nekomerčních míst, které se věnuje vystavování současné umělecké fotografie.

„Galerie Langhans představuje jeden z mála prostor nejen v rámci Prahy, ale v rámci střední Evropy vůbec, který byl věnován pouze fotografii. Důležité je také slovíčko „nekomerční“, protože opravdu tahle galerie byla orientována především na různé fotografické kurátorské projekty, na fotografy orientované spíše k výtvarné fotografii než spíše na nějaké užitné práce,“ konstatuje Filip Láb z Fakulty sociálních věd UK, který se věnuje teorii a praxi klasické a digitální fotografie.

Galerie, která se věnuje systematicky fotografii a na kterou se teď zřejmě bude soustředit větší pozornost, je pražská Leica Galerie. V Praze funguje také galerie Josefa Sudka, která je ale komorní a malinká, vhodná pro drobné projekty. Oproti ní byl Langhans moderní a architektonicky dobře řešený prostor, který umožňoval rozmanité uspořádání výstav, a to jak velkých výstav jednoho díla nebo i několika malých, dílčích výstav najednou.

Anna Baumová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme