Galerie Rudolfinum zahajuje výstavu ‚Já, bezesporu‘ o lidské identitě

Identita v každé lidské bytosti. To je hlavní téma nově otevřené výstavy v pražské Galerii Rudolfinum s názvem ‚Já, bezesporu‘. Na koncepci spolupracovali čeští zástupci s německými kurátory z Kunstmuzea ve Wolfsburgu. Vznikla tak jedinečná kolekce zahraničních i českých autorů a jejich děl, které se zabývají otázkou lidského ‚já‘. ‚Já, bezesporu‘ je kurátorská práce ředitele Galerie Rudolfinum Petra Nedomy a dvou německých kurátorů Julie Wallner a Holgera Broekera.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uhlová kresba hlavy nemluvněte od Roberta Longa Bez názvu (Jane) z roku 2007 je jedním z exponátů výstavy 'Já, bezesporu'

Uhlová kresba hlavy nemluvněte od Roberta Longa Bez názvu (Jane) z roku 2007 je jedním z exponátů výstavy 'Já, bezesporu' | Zdroj: ČTK

Podobná výstava vznikla již před třemi lety ve Wolfsburgu a dnes se k ní v Praze připojili i čeští umělci a kurátor Nedoma, který poukazuje na tři nejdůležitější pilíře celé kompozice:

Přehrát

00:00 / 00:00

CESKO Rudolfinum.mp3

„Jeden z nich je na začátku Christian Boltanski s dílem ‚Menschlich‘, na konci je to video holandské umělkyně Fiony Tan ‚Selhání paměti‘. Uprostřed jsme umístili dvě skutečně monumentální díla. Na levé straně je to ‘48 portrétů’ Gerharda Richtera a na pravé straně je to ‘48 portrétů’ Gottfrieda Helnweinna.“

Výstava zahrnuje téměř 20 autorů. Při vstupu do expozice se ocitnete v místnosti, které tvoří dílo jednoho autora, Francouze Christiana Boltanského. Místnost je doslova vytapetována asi pěti sty černobílými fotografiemi.

„Autor tu použil všechny portréty, které kdy využil ve svém díle. Začíná to třídními fotografiemi z lycea ve 30. letech ve Vídni, kde jsou děti z židovských tříd, až po 70. léta. Najdete tu nejrůznější rodinná alba, která posbíral a našel na bleších trzích. Dílo se jmenuje ‚Menschlich‘. Jsou tady zastoupeni příslušníci nejširší lidské rodiny. Malé děti, miminka, oběti i pachatelé zločinů, muži a ženy z různých částí světa. Jde o jakési univerzální lidské společenství,“ popisuje přímo v expozici německý kurátor Holger Broker.

‚Já, bezesporu‘ je výstava, na které jsou zastoupené jak fotografie, malby tak videa. Uvidíte tu například pohled na lidskou identitu očima Marlene Dumas, Gottfieda Helnweina nebo Cindy Sherman.

Asi uprostřed výstavního prostoru najdete místnost věnovanou portrétům. Gerhard Richter se zabýval v černobílém pojetí slavnými mužskými Evropany a naopak Gottfried Helnwein barevným pojetím slavných žen z celého světa.

Výstava zahrnuje také práce představitele Moskevské konceptuální školy Viktora Pivovarova, který žije od počátku 80. let v Česku. Své místo v tématu zobrazení lidské identity ve výtvarném umění tu našli i čeští výtvarníci Adriena Šimotová a Jiří David. Ten tu ukazuje dva dvojportréty z cyklu Skryté podoby. Slavné osobnosti tu mají fotografie složené ze dvou svých pravých a levých částí obličeje.

Výstavu ‚Já, bezesporu‘ v Galerii Rudolfinum můžete vidět do až do poloviny srpna letošního roku.

Zuzana Filípková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme