Galerie v Lounech vystavuje znovunalezené obrazy Emila Filly

Galerie Benedikta Rejta v Lounech zahájí dnes odpoledne výstavu nejen znovunalezených obrazů Emila Filly. Díla za 80 milionů korun ukradli zloději loni v listopadu ze zámku v Peruci, o měsíc později policie lupiče chytila a obrazy vrátila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zátiší s mísema, jeden z odcizených obrazů Emila Filly z výstavních prostor na zámku v Peruci na Lounsku | Foto: Policie ČR

Podle ředitelky galerie Alice Štefančíkové jsou nyní obrazy v bezpečí: „Obrazy jsou zabezpečené dostatečně. Dostatečně byly zabezpečené i na Peruci, ale každá zábrana se dá překonat."

"Na Peruci bylo to nebezpečí, že policejní hlídka sídlí až ve 20 minut vzdáleném místě. Tady má policejní hlídka dojezd ani ne 30 vteřin," uvedla Štefančíková.

Ani tentokrát ale obrazy nejsou podle ředitelky galerie pojištěné: „Na to my nemáme finanční prostředky. A ani by to snad nebylo možné.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitelka Galerie Benedikta Rejta v Lounech Alice Štefančíková byla hostem Dopoledního Radiožurnálu

Výstava Navrácené obrazy Emila Filly potrvá v Lounech do 9. září a na dnešní vernisáž pozvala galerie všechny policisty, kteří se na navrácení vzácných obrazů podíleli.

Čtyři ukradené obrazy budou vystaveny téměř v takovém stavu, v jakém je policisté našli. Více než samotné obrazy jsou podle Alice Štefančíkové poškozené jejich dřevěné rámy, které zloději vyhodili v třešňové aleji nedaleko Peruce.

„I rámy jsme vystavili v takovém stavu, v jakém byly nalezeny. Opravovat je budeme až po skončení výstavy,“ řekla ředitelka Galerie Benedikta Rejta v Dopoledním Radiožurnálu.

Obrazy kubistického malíře Emila Filly zloději ukradli z peruckého zámku loni v listopadu. Vzali jen čtyři nejcennější díla, desítky dalších exponátů nechali bez povšimnutí. Po lupu i zlodějích pátralo 130 policistů z Ústeckého, Královéhradeckého a Libereckého kraje.

Policie po měsíci zadržela celkem šest lidí, kteří se údajně podíleli i na krádežích v muzeích a galeriích. Dva zadržení jsou obviněni z krádeže a hrozí jim až deset let vězení. Další čtyři lidi policie obvinila z podílnictví, mohou jít do vězení až na osm let.

Emil Filla, který zemřel v roce 1953, je jedním z nejznámějších českých malířů a výtvarníků. Obrazy tohoto předního představitele českého kubismu patří k nejvyhledávanějším a také nejdražším.

Květa Moravcová, mta, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme