Galerie Václava Špály v Praze je opět otevřená

Prostor Galerie Václava Špály v centru Prahy opět plní návštěvníci. O znovuotevření této výstavní síně se slavnou minulostí se postarala společnost PPF Art, která vyhrála ve výběrovém řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Galerie Václava Špály na Národní třídě | Zdroj: ČTK

Podle kurátora Pavla Langera by měla být těžištěm dramaturgie malba, fotografie a plastika. „A vždycky v listopadu a v prosinci bude výstava laureáta ceny Jindřicha Chaloupeckého. Vítěz bude mít úplně volnou ruku, vystavit může cokoli. Alespoň jednou ročně bych chtěl doplnit výstavní plán o nějakou výstavu ze zahraniční.”

V těchto dnech je v galerii k vidění výstava Jiřího Černického s názvem Gagarinovy věci a věci, kterých mi není líto. Výtvarník se inspiroval z modulu sovětského kosmonauta.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž Špálova galerie.mp3

“Snažím se uměleckými prostředky propojovat něco, co je exaktně neuchopitelné – třeba lidská psychika nebo nějaká společenská událost. Snažím se to uchopit uměleckými metodami a vytvořit nějakou vizualitu,” říká Jiří Černický.

Po výstavě Černického přijde na řadu zatím poslední laureát ceny Jindřicha Chalupeckého Jiří Skála.

Galerie Václava Špály vznikla už v 50. letech minulého století. V 60. letech tu kurátorsky působil známý teoretik Jindřich Chalupecký. Od té doby procházela výstavní síň řadou změn. Dnes je na dalších deset let v rukou společnosti PPF Art, která provozuje také Ateliér Josefa Sudka, Galerii České pojišťovny nebo Galerii Fotografie Louvre.

Zuzana Filípková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme