Galerie Václava Špály v Praze je opět otevřená

Prostor Galerie Václava Špály v centru Prahy opět plní návštěvníci. O znovuotevření této výstavní síně se slavnou minulostí se postarala společnost PPF Art, která vyhrála ve výběrovém řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Galerie Václava Špály na Národní třídě | Foto: ČTK

Podle kurátora Pavla Langera by měla být těžištěm dramaturgie malba, fotografie a plastika. „A vždycky v listopadu a v prosinci bude výstava laureáta ceny Jindřicha Chaloupeckého. Vítěz bude mít úplně volnou ruku, vystavit může cokoli. Alespoň jednou ročně bych chtěl doplnit výstavní plán o nějakou výstavu ze zahraniční.”

V těchto dnech je v galerii k vidění výstava Jiřího Černického s názvem Gagarinovy věci a věci, kterých mi není líto. Výtvarník se inspiroval z modulu sovětského kosmonauta.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž Špálova galerie.mp3

“Snažím se uměleckými prostředky propojovat něco, co je exaktně neuchopitelné – třeba lidská psychika nebo nějaká společenská událost. Snažím se to uchopit uměleckými metodami a vytvořit nějakou vizualitu,” říká Jiří Černický.

Po výstavě Černického přijde na řadu zatím poslední laureát ceny Jindřicha Chalupeckého Jiří Skála.

Galerie Václava Špály vznikla už v 50. letech minulého století. V 60. letech tu kurátorsky působil známý teoretik Jindřich Chalupecký. Od té doby procházela výstavní síň řadou změn. Dnes je na dalších deset let v rukou společnosti PPF Art, která provozuje také Ateliér Josefa Sudka, Galerii České pojišťovny nebo Galerii Fotografie Louvre.

Zuzana Filípková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme