Galerie vystaví obrazy z lidského popela, autor se bojí vězení

Výtvarník a člen kontroverzní skupiny Ztohoven Roman Týc údajně vytvořil obrazy z lidského popela. Chce tím prý otevřít diskusi o vztahu současné společnosti ke smrti. Zda jsou však obrazy skutečně z popela lidí odmítl Týc potvrdit, obává se prý možného postihu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrazy údajně vytvořené z lidského popela

Obrazy údajně vytvořené z lidského popela | Zdroj: ČTK

Vernisáž výstředních děl nazvané Vykradač hrobů proběhne večer v pražské galerii Dvorak Sec Contemporary. „Byla to výzva galerie, jestli bych nechtěl udělat svou sólovou výstavu. Nejsem ten typ výtvarníka, který by maloval obrazy a jednou za dva roky je ukázal,“ vysvětluje Roman Týc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Autor obrazů Roman Týc odmítl potvrdit, zda jsou díla vytvořena skutečně z lidského popela

Zpracovává prý jen myšlenky a témata, o kterých lidé každý den přemýšlejí. Odmítá však potvrdit původ materiálu, který na své obrazy použil.

„Že je to z lidského popela uvedla galerie. Já jsem oficiálně nikde neřekl, že to skutečně z lidského popela je. Když jsme se s galerií bavili o konceptech, které bych mohl realizovat, tak jeden z nápadů byly právě portréty z lidského popela,“ zříká se odpovědnosti Týc.

Výtvarník si stěžuje, že se všichni zaměřují jen na materiál, ze kterého jsou údajně obrazy vytvořeny, nikoli na dílo samotné. „Galerie z toho už dostala strach, protože loni byla naší skupině zavřena výstava už třetí den. Galerie se teď obává represí,“ tvrdí Týc.

Jeden z obrazů vystavených v galerii | Foto: ČTK

„Já se toho nebojím tolik, mně hrozí jen odnětí svobody,“ dodává výtvarník a autor řady kontroverzních děl. V minulosti se proslavil například upravenými semafory nebo odvysíláním záběrů atomového výbuchu v přímém přenosu České televize. Diskuse o obrazech z „lidského popela“ tak může být jen dalším z autorových pokusů upoutat pozornost.

Podle galerie by návštěvníci měli vnímat výstavu jako bolestnou uměleckou zpověď o době, ve které žijeme.

„V dnešní době je hodně poukazováno na mladou společnost a staří lidé zůstávají na pokraji společnosti. Vše je spojeno s reklamou, všechno je o mladých lidech. A vzhledem k tomu, že se výtvarník ve svých 6 letech setkal se smrtí matky, tak se s její smrtí vyrovnával po celou dobu až do této výstavy. Výstava je jeho osobní výpovědí a zpovědí,“ říká manažer galerie Edmund Čučka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes byl manažer galerie Edmund Čučka

Popel zesnulých má být po ukončení výstavy rozprášen na důstojném místě.

„Galerie učiní všechny kroky směřující k tomu, aby byl popel rozprášen na důstojném místě a došlo tak k důstojnému naložení s lidskými ostatky,“ dodává Čučka.

Lucie Husárová 1, Zuzana Filípková, Michaela Vydrová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme