Galerii hlavního města hrozí pokuta kvůli výstavě v paláci Colloredo-Mansfeld

Galerie hlavního města Prahy uspořádala v opuštěném barokním paláci Colloredo-Mansfeld výstavu studentům uměleckých škol a rozhodla se chátrající areál dočasně zpřístupnit. Hrozí jí ale pokuta od památkářů z magistrátu, neboť při instalaci natloukli galeristé hřebíky do chráněné barokní fasády. Palác Colloredo-Mansfeld je kulturní památkou, proto na jakékoli zásahy dohlížejí památkáři, a ti s Galerií zahájili správní řízení kvůli nepovoleným zásahům uvnitř budovy i na její fasádě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Instalace Davida Černého v ARTBANK MUSEUM OF YOUNG ART | Foto: Filip Jandourek

Podle památkového odboru hlavního města půjde asi jen o několikatisícovou pokutu, ale úředníci tak chtějí galeristy pokárat především za to, jakým způsobem v chátrajícím areálu, který je kulturní památkou, umístili díla mladých umělců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michaela Vetešková o expozici v paláci Colloredo Mansfeld

Podle Milana Bufky, ředitele Galerie hlavního města, vyvstal problém při instalaci objektu s názvem ‚Čtyři revolvery' Davida Černého. Návštěvnický provoz nesvědčil exponátu umístěnému na zem, proto bylo třeba jej zavěsit pomocí ocelových lan fixovaných do fasády barokního paláce.

Památkáři dále neschvalují, že galeristé vymalovali improvizované výstavní prostory na bílo. Nicméně Bufka doufá, že by se celá kauza mohla uzavřít pokáráním, neboť si je vědom, že zásahy do fasády barokního interiéru domu, je nutné projednat s památkáři.

Palác Colloredo-Mansfeld stojí pár kroků od Karlova mostu. Zatímco v křídle blíž k Vltavě byly ještě před dvěma lety desítky bytů, barokní část paláce byla skoro čtyřicet let opuštěná. Stejně jako dům je členěna i instalace exponátů.

„V barokní části jsou takzvaně solo-show, která jsou věnována již známým umělcům. Ve druhé části, kde byly byty, je dán prostor uměleckým školám k volné tvorbě," přibližuje uspořádání výstavy Milan Bufka.

Instalace Davida Černého v ARTBANK MUSEUM OF YOUNG ART | Foto: Filip Jandourek

Zchátralý objekt patří hlavnímu městu, které už před rokem rozhodlo, že v této kulturní památce v turisticky velmi atraktivní lokalitě bude sídlo Galerie. Zde by měl vzniknout nový a otevřený prostor pro mladé umělce, kteří se jinak do zavedených galerií prosazují jen velmi obtížně.

Opravit palác vyjde městskou pokladnu asi na půl miliardy korun. Město chce miliony uvolňovat postupně, ale už teď se rozhodlo na palác Colloredo-Mansfeld upozornit jako na budoucí výraznou kulturní instituci.

„Hlavní město Praha se rozhodlo dát zelenou projektu ‚Art banka' v paláci Colloredo-Mansfeld, protože v tuhle chvíli vidíme jako naprosto nutnou záchranu paláce, která v těchto aktuálních měsících a letech může být jenom díky aktivnímu provozu tohoto paláce, který nebude dále chátrat, ale bude využíván. A to do doby, než se najdou potřebné finanční prostředky na rekonstrukci," vysvětluje radní pro kulturu Lukáš Kaucký.

Michaela Vetešková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme