GASK slaví narozeniny - vstupem za korunu i problémy ředitelky galerie

Galerie Středočeského kraje, takzvaný GASK, slaví narozeniny. Právě dnes je této pravděpodobně nejmladší české výstavní síni, která sídlí v Jezuitské koleji v Kutné Hoře jeden rok. Pokud se na oslavu vydáte, nejen, že zaplatíte za vstup jen symbolickou jednu korunu, ale navíc tam na vás bude čekat bohatý doprovodný program.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní otevření GASK | Foto: Robert Candra | Zdroj: Český rozhlas

Prohlédnout si budete moci například jedinečnou kutnohorskou iluminaci z období 15. století, která zobrazuje dolování stříbra. Mluvit se tu bude určitě i o současných problémech ředitelky galerie Jany Šorfové, kterou někteří historici umění vyzývají, aby odstoupila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Pavla Pavlase k výročí otevření galerie GASK

Ředitelka Šorfová je podezřela z toho, že opsala od své známé projekt, se kterým vyhrála výběrové řízení na tuto pozici. I přes to, že toto obvinění odmítla a pochybnosti se snažila vysvětlit, podle historika Jiřího Fajta se ji to nepovedlo. „V těchto situacích, aspoň na západ od našich hranic, bývá obvyklé, že ti potrefení odstupují z funkcí, takže můj postoj je v tomto naprosto principiální. Paní ředitelka musí rezignovat,“ říká Fajta.

Jana Šorfová odstoupit z funkce nehodlá. „Já jsem ty lidi nechala mluvit, abych věděla, co za tím je. Budu se věnovat tomu, abych obhájila svoji osobu. Moc o tom nechci mluvit. Chci to ukázat svou prací,“ vzkázala Šorfová. S lidmi, kteří žádají její rezignaci, si bude chtít o všem promluvit.

Pavel Pavlas, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme