Generální oprava historické budovy UMPRUM se opět odkládá

Je to několik let, co ministerstvo kultury hrdě ohlásilo, že vzácná budova pražského Uměleckoprůmyslového musea se po více než sto letech své existence konečně dočká opravy. Od té doby posunuje termíny generální rekonstrukce o měsíce a vypadá to, že do slibovaného roku 2016 muzeum nový kabát nezíská.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uměleckoprůmyslové museum v Praze | Foto: Filip Jandourek

Místo dělníků s kladivy a stěhováků s krabicemi se muzeem stále procházejí návštěvníci. I když podle původních představ jeho šéfky Heleny Koenigsmarkové, mělo být už zavřené. Rekonstrukce je ale odložena naneurčito. Rozsáhlé sbírky skla, porcelánů a hlavně fotografií nemají kam uložit. Depozitáře ve Stodůlkách se měly začít opravovat už před dvěma lety, což se zatím nestalo.

„Rekonstrukce samozřejmě závisí na depozitáři, protože to byly projekty na sebe navazující, kdy z této budovy, kde je uložena většina našich sbírek, zejména těch nejvzácnějších, se mělo stěhovat před rekonstrukcí do již nového depozitáře,“ říká Koenigsmarková.

Ministerstvo kultury se jako zřizovatel ke zpožděné opravě muzea nevyjadřuje a ani s jeho šéfkou Helenou Koenigsmarkovou o ní nikdo nemluví.

„Případ výstavby centrálního depozitáře se týká i rozhodnutí vlády. Takže tam mají ty materiály ještě další proces. Je to něco, co jde opravdu mimo mě,“ uvádí Koenigsmarková.

Uměleckoprůmyslové muzeum nemá dokonce už ani připravený další výstavní program, jeho šéfka uvažuje, že bude muset některé výstavy obnovit anebo prodloužit. Rozhodně ale nemůže žádné další plánovat, protože neví, co bude s muzeem dál.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme