Grand designérem roku je studio deFORM. Věnuje se interiéru i kreativní reklamě

UVNITŘ FOTOGRAFIE. Hlavním vítězem cen Czech Grand Design 2016 se v úterý stalo studio deFORM. Věnuje se nábytku, interiérovému designu, projektům obchodních prostor i kreativní reklamě. Jakub Pollág a Václav Mlynář, zakladatelé studia, které nyní sídlí v Londýně, mají titul Grand designér roku i vítězství v kategorii Designér roku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní vítěz cen Czech Grand Design 2016 se stalo studio deFORM - zleva Václav Mlynář a Jakub Pollág.

Hlavní vítěz cen Czech Grand Design 2016 se stalo studio deFORM - zleva Václav Mlynář a Jakub Pollág. | Zdroj: ČTK

Spolu s vítězi dalších devíti kategorií si ze Stavovského divadla odnesli cenu, jejíž podobu navrhla loňská vítězka, módní návrhářka Liběna Rochová. "Ocenění nejlepším, tedy korunovace. Proto jsem jako letošní trofej vytvořila korunu ze skleněných střepů, jako myšlenek, které se nakonec spojí v jeden celek, jeden objekt. Zároveň jsem chtěla do seriózního objektu přinést trochu nadsázky, a proto jsem do každé koruny zakomponovala zlatý nebo stříbrný pásek se zapínáním, které známe z kšiltovek," uvedla Rochová. Trofej pro příští rok navrhne studio deFORM.

Dvojice designérů na sebe loni upozornila interaktivní hrou Koski, která tradiční deskovou hru propojuje s virtuálním prostředím. Druhým jejich úspěšným dílem je podle porotců policový systém Zig Zag pro švédskou značku Hem. Mlynář a Pollág se studiem deFORM uspěli v Cenách Czech Grand Design už v roce 2013, kdy si odnesli cenu Objev roku.

03826521.jpeg
Interaktivní hrou Koski je tradiční deskovou hru propojuje s virtuálním prostředím.
03826520.jpeg
Policový systém Zig Zag pro švédskou značku Hem.

Letos se Objevem roku stal student pražské UMPRUM Eduard Herrmann. Akademie ocenila jeho diplomovou práci, projekt betonové parkové lavičky Satellite. Má podobu skořepiny postavené na výšku, v jejíž oblině je umístěno dřevěné sedátko. Jejich díla stejně jako práce všech finalistů představí výstava Best of od 30. března do 2. dubna ve Ville Pellé v Praze 6.

03826523.jpeg
Betonová parková lavička Satellite má podobu skořepiny postavené na výšku.

Novinkou letošního ročníku byla cena pro nejlepšího ilustrátora. Ocenění si odnesl Michal Bačák za ilustrace pro časopis Newsweek a mísy pro českou značku Křehký. Nejlepší designérkou šperku se stala Markéta Kratochvílová za kolekcí Mononoke a Dragon spirit. Rozměrné šperky kombinující různé materiály jsou inspirované japonskými lovkyněmi perel.

Sto milionů žen s šátkem

Kategorie grafický designér má vítěze ve studiu Oficina, které získalo cenu za vizuální identitu festivalu Mouvo. Nejlepší fotografkou roku je Vendula Knopová za portréty studentů FAMU a módní fotografie.

Cena pro Výrobce roku připadla značce Bomma za kolekci svítidel Phenomena, na které se podíleli špičkoví čeští designéři jako studio Dechem nebo Jan Plecháč a Henry Wielgus. Nejlepším módním designérem byl vyhlášen Miro Sabo a jeho kolekce pro jaro a léto 2017, která balancuje mezi pánskou a dámskou konfekcí. Cenu předávala studentka z Teplic v dlouhé bílé róbě a se šátkem na hlavě. Na dotaz moderátorek o módě muslimských žen uvedla, že se šátkem na hlavě žije na světě více než sto milionů žen a na módu mají vlastní názor, a určitě může být pro módní svět inspirativní.

03826522.jpeg
Nejlepší designérkou šperku se stala Markéta Kratochvílová za kolekcí Mononoke a Dragon spirit.
03826519.jpeg
Kolekce svítidel Phenomena

Za nejlepší Obchod roku si odneslo cenu knihkupectví PageFive nejen za výstavní činnost, ale také za festival Lustr, který představuje tvorbu desítek českých ilustrátorů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme