Happening odlévání srdce z vosku je otevřený široké veřejnosti

Z tisíců svíček, které lidé po celé zemi zapalovali za zesnulého exprezidenta Václava Havla, vznikne obří voskové srdce. S nápadem přišli výtvarníci Roman Švejda a Lukáš Gavlovský a dnes v pražském kulturním centru Trafačka uvítají dobrovolníky, kteří by se chtěli stát součástí díla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Gavlovský naplní formu zbytky svíček | Zdroj: ČTK

Jak sdělil Radiožurnálu v Ranním interview Lukáš Gavlovský, již včera večer byla odlita první vrstva uměleckého objektu.

„Jelikož je to dílo z vosku a bude poměrně rozměrné, bude rozdělené na určité části a teď zrovna se s kolegou chytáme, že tu vrstvu toho vosku budeme vyndávat ze speciální formy a budeme odlévat další a další vrstvu postupně dál, dokud nám nedojde vosk,“ vysvětluje postup tvorby Lukáš Gavlovský.

Gavlovský dodává, že i pro ně samotné bude vlastně překvapení, jak jejich dílo bude nakonec veliké. Původní odhady musejí průběžně korigovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O předpokládaném průběhu víkendového happeningu, při kterém by mělo vznikat srdce ze svíček pro Václava Havla, mluvil v Ranním interview Radiožurnálu iniciátor myšlenky Lukáš Gavlovský

„Forma je vymyšlená tak, že to srdce vznikne tak velké, respektive vysoké, kolik toho vosku bude. Prostě proces, který je otevřený,“ vysvětluje Lukáš Gavlovský.

Co se týče barvy, mělo by být srdce pestré, protože výchozí materiál zahrnuje celou mozaiku barev. Základní výsledná barva bude podle odhadů umělců spíše do růžova.

Reakce veřejnosti na tento umělecký počin jsou rozporuplné: vedle reakcí pozitivních zaznamenali umělci i reakce negativní. Gavlovský to však považuje za přirozené, za vyvážení dvou stran téže mince.

Voskové srdce ze svíček pro V. H. bude interaktivním objektem

Číst článek

Pozitivní reakce se odrážejí také v hmatatelné pomoci velkého množství lidí, kteří přicházejí a stávají se tak také součástí díla. „Není to jen articistní záměr, ale vlastně svým způsobem veřejná záležitost,“ dodává Gavlovský.

Dobrovolníci tak mohou do kultního centra Trafačka v ulici Kurta Konráda směřovat na voskový happening celý víkend. Umělci potřebují pomoci zejména s vylupováním svíček z obalů a ocení, když si na to dobrovolníci přinesou i vlastní nástroje.

„Kde bude vystaveno, to je zatím trošku tajemstvím. Něco už máme v jednání, ale zatím to není ještě potvrzeno,“ přibližuje Lukáš Gavlovský jednání o trvalém umístění uměleckého objektu.

Pavla Dluhoschová, Jiří Chum, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme