Harmonii, světlo i energii nabídnou díla Karla Malicha v Jízdárně Pražského hradu

Výjimečná výstava věnovaná legendárnímu českému výtvarníkovi Karlu Malichovi začíná dnes večer v Jízdárně Pražského hradu. V rozlehlém prostoru se tři stovky kreseb, reliéfů i plastik vyjímají neobyčejně harmonicky. Návštěvníci se o tom mohou přesvědčit až do 8. května.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Retrospektivní výstava Karla Malicha v Jízdárně Pražského hradu

Retrospektivní výstava Karla Malicha v Jízdárně Pražského hradu | Foto: Eva Rajlichová | Zdroj: Český rozhlas

Při instalaci výstavy mělo být docíleno dojmu, že se jednotlivá díla vznášejí. „Samozřejmě jsme měli velké omezení. Měly se úplně vznášet metr nad zemí, ale nemohli jsme kvůli statice. Museli jsme tady vymyslet speciální systém nahoře uchycený,“ říká autor architektonické koncepce a Malichův žák Federico Diáz.

Vzdušná instalace nechává Malichovy práce vyznít. Černé, bílé a šedé barvy navíc nepostrádají dynamiku.

„To, co je v těch drátech, může člověk, který přichází a nezná ho, považovat čistě jenom za dráty. A zároveň, a to je ta podstata, že to je světlo, že to je vlastně jakýsi pohyb, energie,“ upozorňuje Federico Diáz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Eva Rajlichová navštívila retrospektivní výstavu Karla Malicha

Podle některých znalců je Karel Malich díky svému novátorství významný stejně jako František Kupka.

„V jednom momentu se stalo něco velmi důležitého. Událost, kterou on ztvárnil v plastice Ještě jedno pivo. Seděl za stolem a vlastně si uvědomil, že vidí jenom kousek stolu, účtenku, sklenici piva, ruku a zástěru servírky,“ vysvětluje teoretik umění Tomáš Vlček.

„Nalézt spojení mezi tím, co konkrétně vidí, a to, co přináší vlastně paměť, představivost, imaginace, tenhle moment musí udělat,“ dodává.

Retrospektiva představí na tři stovky prací Karla Malicha od drátěných plastik až po reliéfy a pastely. Meditativní atmosféru podtrhují v komorní části na balkoně také ukázky z Malichovy poezie.

Další, i když spíše technickou zajímavostí výstavy, je obří koberec. „Má víc jak tisíc metrů čtverečních a je zřejmě největším současným kobercem na území České republiky. Ten nám byl vyroben v Belgii. Neutralizuje prostředí, tu červeň podlahy, která sama o sobě je půvabná, ale my jsme měli pocit, že bude ještě vhodnější právě pro vyznění Malichova díla, aby to bylo vlastně uměřeně krásné,“ říká galerista Zdeněk Sklenář.

Sám Karel Malich, kterému je 89 let, je se svou retrospektivou spokojen. „Líbilo se mi to, ale sám jsem překvapen, co toho tam je,“ směje se.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme