Hírouz: kdo je hrdina?

Robert Šalanda přizval ke své výstavě umělce, který si říká Q. Oba reflektují hrdiny a hrdinství samotné, a protože oba pojali tuto tematiku satiricky, nazvali výstavu Hírouz, psáno foneticky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z výstavy Hírouz

Z výstavy Hírouz | Foto: Galerie NoD

Šalanda vytvořil plakáty, do kterých zakomponoval sportovní komentáře. Hrdina je pro něj sportovec viděný prostřednictvím ne příliš sofistikovaných výroků komentátorů. „Tento zápas nám dal hodně do dalšího zápasu“ nebo třeba „Jim Helson volí kreativní stopu“, to jsou výroky pravých Hírouz.

Šalandovy jednoduché a nápadité plakáty nesou typografickou zručnost – i přes to, že se autor zabývá zejména malbou. Symbolika a jednoduchost jsou ale i v jeho malbě zásadní. Díky tomu mohl přistoupit k plakátu jako k tradičnímu sdělovacímu formátu s vtipným a nadsazeným textem.

Q naopak pomaloval zdi první místnosti galerie klasickým způsobem. Za pět dní vytvořil nástěnné malby připomínající z části volnou graffiti plochu a z druhé klasickou, lehce naivní malbu převedenou na stěnu.
Jeho hrdiny jsou lidé i zvířata. Kůň v plamenech, který podle jeho slov evokuje nadšence, například Ira, který touží po vzpouře, i když v plamenech nic nedokáže. Ve skryté parodii si ale svých hrdinů váží a zobrazuje je v jejich životní situaci. Zachycuje zaměstnance kanalizací právě vylézajícího z kanálu nebo kojící matku s knihou na klíně. Po výstavě budou malby odstraněny, což implikuje jasné sdělení pomíjivosti jednotlivých hrdinství a hrdinů.
Poslechněte si krátký rozhovor s Robertem Šalandou a malířem přezdívaným Q.

Z výstavy Hírouz | Foto: Galerie NoD
Přehrát

00:00 / 00:00

Výstava Hírouz: kdo je hrdina?

Oba umělci vytvořili i společný projekt, k němuž přistoupíte až naposledy. Výstava je situovaná jako tři oddělené místnosti, kdy v první vystavuje Q, v druhé Šalanda a ve třetí jsou jejich společní Hírouz, kteří jsou obzvláště vydaření svou chytrostí a provokativností a můžete se na ně podívat do 16. ledna, stejně jako na celou výstavu.
Ta je velmi povedenou synchronizací dvou generačně rozdílných autorů, stylů i forem a zároveň skvělou sociologickou sondou o tom, kdo je to hrdina.

Barbora Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme