Historické fotografie Prahy jsou k vidění na Staroměstské radnici

Dobové fotografie Prahy z let 1848 až 1921 můžete ode dneška vidět na Staroměstské radnici. V Sále architektů se otevřela nová výstava, která mapuje významné pražské stavby a místa z tohoto období. Expozice vám umožní nahlédnout na dějiny fotografování Prahy z několika úhlů pohledu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský orloj | Foto: Jan Rosenauer

Zvolené časové mezníky mají podle autora výstavy Pavla Scheuflera velký význam.

„1848 je první doložená fotografie Prahy, která zachycuje pražskou architekturu a k 1.1. 1922 byl přijat zákon o velké Praze, čili obce v sousedství se staly součástí velkého administrativního celku. Toto je z hlediska fotografie velmi zajímavé období, protože tehdy byla velmi mladým, dynamickým oborem,“ vysvětlil Scheufler.

Přehrát

00:00 / 00:00

Netradičně pojatou výstavu si nenechala ujít redaktorka Radiožurnálu Zuzana Filípková

Zajímavé je i architektonické řešení výstavy. Podíleli se na něm výtvarníci Jan Fabián a Markéta Kinterová.

„Spousta fotografií je nainstalována na fóliích, je skrz ně vidět, pohlednice máme nainstalované v symbolickém seskupení, které možná evokuje hejno poštovních holubů,“ popsala kurátorka výstavy Klára Halmanová. Výstava tak nepůsobí staticky ani namáhavě pro lidské oko i mysl.

Výstavu Fotografování pražské architektury v letech 1848 až 1921 můžete v Sále architektů Staroměstské radnice vidět až do 19. února.

Igor Maňour, Zuzana Filípková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme