Historické modely z krejčovských salonů nabízí výstava v Praze

S módními kreacemi slavných i méně známých pražských salonů se můžete seznámit v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Výstava mapuje prostřednictvím jejich tvorby také proměny oblékání v letech 1900 až 1948.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze | Foto: upm.cz

Celkem je k vidění na osmdesát modelů, od praktických kostýmů až po velké plesové toalety. Nechybí ani modely dvou nejslavnějších salonů – Podolská a Rosenbaum.

Hned při vstupu do výstavního sálu vás ohromí večerní šaty. „Tohle všechno se dělalo ručně. Teď leží, protože jak visí, tak jsou strašně těžké. Aby nám to neničilo látku, ten podkladový materiál, tak jsme to položili,“ vysvětluje kurátorka Eva Uchalová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výstavu Pražské salony 1900 - 1948 zve Eva Rajlichová

Svůj zlatý věk zažily krejčovské salony v meziválečném období. Šít na míru si nechávala velká část pražské populace, konfekce nebyla tak běžná jako dnes.

„Zakázkové šití bylo považováno za lepší a také bylo. Konfekce ještě nebyla tak dokonalá, rozměry nebyly tak vymyšlené, nebylo to tak sofistikované,“ vysvětluje Uchalová.

Mezi dodnes nejslavnější jména patří salon Podolská a Rosenbaum. Návštěvníci mají možnost vidět jejich tvorbu od kostýmů přes odpolední šaty až po velkou plesovou toaletu.

„Říkalo se, že Podolská šila hlavně kostýmy, kabáty a Rosenbaum byl především na večerní toalety, ale zas tak velký rozdíl v tom není,“ říká Uchalová.

Zaujaly mne pudrové šaty a kabát s kožešinovým límcem se značkou Rosenbaum. „Celý komplet stál 7200 korun, což byly hodně velké peníze.“

Výstava potrvá až do konce dubna příštího roku, kurátorka Eva Uchalová chystá pro zájemce i pět komentovaných prohlídek.

Igor Maňour, Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme