Hlavní cenu Anifilmu získal Sam Conflictictivos za snímek Posedlý

Hlavní cenu poroty v Mezinárodní soutěži celovečerních filmů pro dospělé na Anifilmu v Třeboni získal španělský režisér Sam Conflictivos za hororovou loutkovou komedii Posedlý. Nejlepším snímkem pro děti porota vyhlásila Příběh o princezně Kaguje japonského režiséra Isao Takahaty ze Studia Ghibli, jenž byl letos nominován na Oscara.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní festival animovaných filmů v Třeboni

Mezinárodní festival animovaných filmů v Třeboni | Zdroj: ČTK

V Mezinárodní soutěži krátkých filmů potom zvítězil americký film Svět zítřka režiséra Dona Herzfelda a zvláštní uznání získal český film Anatomie Pavouka režiséra Vojtěcha Kisse.

Hlavní cenu v Mezinárodní soutěži studentských filmů porota udělila režisérce a studentce National Film and Television School - University of Hull Daisy Jacobsové za snímek Širší perspektiva, který byl letos také nominován na Oscara.

Další studentský film Jídlo režisérky Siqi Songové z California Institute of the Arts si z festivalu odveze čestné uznání.

Z letos nově etablované Mezinárodní soutěže nenarativních, experimentálních a hraničních forem animace festivalový vavřín patří slavnému polskému režiséru Jerzy Kuciovi za snímek Fuga pro violoncello, trumpetu a krajinu a čestné uznání připadlo filmu Fok Nabo Distorio, který na Estonian Academy of Arts vytvořil režisér Francesco Rosso.

Další novou kategorií byla Mezinárodní soutěž videoklipů, kterou ovládnul polský režisér Tomek Ducki s klipem Zhu: Paradise Awaits.

Festival Anifilm v Třeboni nabídne čtyři stovky filmů. Na snímku Posedlý | Foto: Anifilm

"Roli porotců jsme si velmi užili. Pohostinnost festivalu byla úžasná. Viděli jsme spoustu skvělých filmů. Jejich výběr nám připomíná, že animovaný film není určen jen dětem, ale že si ho užijí diváci každého věku," řekl ČTK porotce soutěže, francouzský filmař Bastien Dubois.

Už při slavnostním zahájení v úterý si Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu odnesla režisérka, scenáristka a animátorka Vlasta Pospíšilová. Její tvorbě se festival věnoval i v doprovodných projekcích.

Na jednotlivé filmové, odborné i doprovodné programy přišlo více než 25 000 diváků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme