Hlavní cenu World Press Photo získal snímek z Gazy, uspěl i reportér ČTK

Velký úspěch v soutěži World Press Photo slaví český fotograf Roman Vondrouš. Získal první cenu v kategorii sportovní akce za sérii snímků z Velké pardubické. Hlavním vítězem letošních prestižních cen je fotografie z pohřebního průvodu v pásmu Gazy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězný snímek Paula Hansena zachycuje pohřeb palestinských dětí v Gaze

Vítězný snímek Paula Hansena zachycuje pohřeb palestinských dětí v Gaze | Foto: World Press Photo

Snímek švédského fotografa Paula Hansena z listu Dagens Nyheter ukazuje muže, kteří nesou mrtvá těla dvou malých sourozenců, zabitých při loňské letecké operaci izraelské armády v Gaze. V úzké uličce za nimi jdou další smutnící lidé.

Vítězná fotografie nejspíš vnese nové emoce do globální diskuse o blízkovýchodním konfliktu. Každopádně zapadá do řady vítězných fotek World Press Photo s tragickým námětem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky World Press Photo přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Jan Prokeš

Drsné snímky tentokrát převažují také v kategoriích zpráva z místa a všeobecné zpravodajství. Uspělo v nich mnoho fotek ze syrské války a zvlášť z města Aleppo. Ke smutnějším fotografiím patří také emotivně vypjatý portrét patnáctileté narkomanky z Brazílie.

V kategorii každodenní život zaujal porotu spíše úsměvný obrázek. Zachycuje spícího malého chlapce během dovolené v Itálii a za ním v otevřených dveřích sedí na záchodě zcela nahá, zívající matka. Pod ní se ještě batolí menší dítě.

Životní úspěch, říká oceněný český fotograf

S kolekcí radostnějších fotek dosáhl velkého úspěchu i český fotograf Roman Vondrouš z agentury ČTK. V kategorii sportovní akce-série získal první místo za záběry z Velké pardubické. Oceněný reportér mluví o svém největším životním úspěchu, i když ho bere trochu s rezervou.

„Je to jenom cena, ale tahle byla opravdu nečekaná. Hlavně, že je to za sérii o koních, protože já jsem na dostihové závodišti fotograficky vyrůstal, takže se mi to výborně sešlo. Je to prostě dlouholetá zkušenost a praxe,“ řekl Vondrouš Radiožurnálu.

Jeden ze série snímků Romana Vondrouše z Velké pardubické | Foto: World Press Photo

O pocty v 56. ročníku jedné z nejprestižnějších novinářských soutěží se ucházelo celkem 5666 profesionálních fotografů ze 124 zemí, kteří porotě zaslali přes 103 tisíc snímků.

Nezávislá organizace v nizozemském Amsterdamu letos nakonec ocenila 54 fotografů z 32 zemí. Vítěz každé kategorie, které zahrnují témata ze sportu, ze současného života, z umění, zábavy nebo přírody, obdrží za odměnu 1500 eur a autor fotografie roku dalších 10 tisíc eur.

Loni hlavní cenu vyhrál snímek španělského reportéra Samuel Aranda z nepokojů v Jemenu, ztělesňující takzvané arabské jaro. Na vítězné fotografii žena zahalená do černého roucha drží v náručí zraněného příbuzného před provizorní nemocnicí ve městě Saná.

Jan Prokeš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme