Hrady a zámky v rámci projektu Oživlé památky představily své půdy a věže

Některé památky nabídly o víkendu návštěvníkům své třinácté komnaty. V Libereckém kraji se speciální prohlídky v rámci projektu Oživlé památky konaly třeba na Frýdlantě či na Lemberku. Tam se návštěvníci mohli podívat třeba do domku hlídače, na půdu či na věž.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Lemberk | Foto: Vladimíra Hamalová

Netradiční prohlídka na Lemberku začala v malé věži před zámkem, kde v dávných dobách přebýval noční hlídač.

„Ten měl za úkol v noci střežit ten objekt a také jedním z jeho úkolů bylo prý budit psy, aby štěkali, aby se sem nezvaní hosté báli,“ vysvětluje průvodkyně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Šárka Škapiková

Jednou z dalších zastávek byla půda zámku. Dříve prý byla využívána jako sušárna chmelu, který se v okolí zámku pěstoval. Novodobou zajímavostí půdy pak podle průvodkyně je, že ji v létě obývají netopýři. „Je to vrápenec malý, jeden z nejvýznamnějších druhů v severních Čechách,“ dodává.

Na závěr pak čekal návštěvníky ještě výšlap na věž.

Prohlídky se konaly v rámci projektu Národního památkového ústavu Oživlé památky. Návštěvníky vybraných hradů, zámků a dalších památek mají zavést do prostor, které jsou obyčejně pro veřejnost nepřístupné. Květnové prohlídky mají téma Půdy, krovy aneb jak se stavělo.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme