Hrubý beton bez omítky. Budovy postavené ve stylu brutalismus poznáte na první pohled

Olomoucký Prior, pražská Kotva, Federální shromáždění nebo české velvyslanectví v Berlíně. To všechno jsou budovy postavené ve stylu, kterému se říká brutalismus. Jedna z brutalistních budov stojí i hned vedle sídla Českého rozhlasu na pražských Vinohradech. Byl to dispečink tranzitního plynovodu a federální ministerstvo paliv a energetiky. Dnes v budově sídlí klientské centrum VZP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brutalistní budova bývalého ministerstva paliv na Vinohradské

Brutalistní budova bývalého ministerstva paliv na Vinohradské | Foto: Martina Pavloušková

Budova dispečinku si zahrála i ve filmu Vesničko má středisková sídlo podniku, kde má pracovat Otík Rákosník.

„Baráky byly dělané systémem všechno ze železa. Poprvé tady byla použita konstrukční ocel druhu atmofix,“ popisuje budovu Václav Aulický, jeden z architektů, který ji projektoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

O brutalismus se zajímal reportér Martin Karlík

Jako průchod z jedné budovy do druhé slouží obří ocelové trubky. „Ten plynovod nás inspiroval. Já patřím mezi lidi, kteří obdivují ocelové konstrukce.“

Jedním ze znaků brutalismu je, že se uvnitř ani zvenčí nezakrývá beton žádnou omítkou nebo fasádou. Budova plynárenského dispečinku má obložení z dlažebních kostek. Současný majitel budov ale uvažuje o zbourání. Dnes už totiž nevyhovují.

„Stavební technologie nebyly tak kvalitní, jako jsou v současné době,“ vysvětluje teoretik architektury Rostislav Koryčánek.

Původní technologická budova už nevyhovuje ani prostorově, v 70. letech ji stavěli pro velký sálový počítač.

Temná architektura bývalé budovy Federálního shromáždění | Foto: Tomáš Adamec

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme