I like Amerika and Amerika likes me v NAPA Gallery

Na pražské Malé Straně vznikl nový výstavní prostor, který poprvé prezentuje současné české umění bez turistického pozlátka. Jmenuje se NAPA Gallery a právě zde probíhá výstava I like Amerika and Amerika likes me. Na vernisáži se byla podívat i naše redaktorka Barbora Sedláčková.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výstava I like Amerika and Amerika likes me

výstava I like Amerika and Amerika likes me | Foto: Press kit

V roce 1974 uskutečnil německý umělec Joseph Beuys svou nejznámější performanci s názvem I like Amerika and Amerika likes me. Nechal se přivézt do galerie Reného Blocka zabalený v plsti s chodeckou holí. V galerii ho čekala jen sláma a živý kojot. Tři dny mu Beuys předčítal poezii a napodoboval jeho chování, čímž reflektoval vztah mezi indiánským posvátným zvířetem a bílým smrtelníkem. Po třech dnech odešel z galerie a odcestoval zpět do Evropy. Jediné, co v USA viděl, byly stěny galerie.
Název této performance převzala Zuzana Štefková, která vytvořila kurátorský projekt pro nový výstavní prostor v centru Prahy s názvem Napa Gallery.

Skupinová výstava se zabývá fenoménem Ameriky českýma, potažmo slovenskýma očima. Umělci reflektují Ameriku tak, jak ji vidí, s jejími současnými i minulými politickými problémy, ale stejně tak reagují na americké umění, aniž by nutně museli západní velmoc navštívit či k ní museli mít nutně osobní vztah.
Poslechněte si krátký rozhovor se Zuzanou Štefkovou a Groupe Guma Guar.

Přehrát

00:00 / 00:00

I like Amerika and Amerika likes me v NAPA Gallery

Skupina Guma Guar na výstavě prezentuje své poslední umělecké reflexe. Jednou z nich je změna identity pomocí líčidel v internetové aplikaci americké firmy Amway. Nejenže se díky této společnosti může kdokoli zkrášlit na internetu a udělat ze sebe hvězdu showbyznysu po pár kliknutích, ale může si celý make-up i s parukou koupit. Americká cesta ale také symbolizuje boom pyramidového podnikání 90. let, kdy vidina amerického snu předčila zdravý rozum nejen mnoha občanů České republiky.
Předtím než bude návštěvník galerie ochromen krásou třech krasavic z Groupe Guma Guar, může si nakrémovat bibli.

Kromě ní se k Americe vyjadřuje i Kateřina Fojtíková s Richardem Wiesnerem, předloňský držitel Ceny Jindřicha Chalupeckého Radim Labuda, Daniela Baráčková, Vasil Artamonov, Radeq Brousil, Jan Jakub Kotík, Petr Krátký, Tomáš Uhnák, Pode Bal a performer Martin Zet.

Americká otázka, ač zní v uměleckém vyjádření jakkoli ohraně a prázdně, je stále součástí evropské kultury, tím lépe, když je prezentovaná v centru předražených barů a obchodů s pohlednicemi Muchových obrazů, broušenými skleničkami a záložkami s Franzem Kafkou.

Barbora Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme