Italští vědci hledali příbuzné da Vinciho, patří k nim prý i režisér Zeffirelli

Nikdy neměl žádné děti a jeho tělo zmizelo už v 16. století, i přesto se dnes vědcům podařilo odhalit žijící příbuzné slavného italského renesančního génia Leonarda da Vinciho. Je jich 35 a jsou mezi nimi i věhlasní umělci dnešní doby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Da Vinciho nákres mužského těla

Da Vinciho nákres mužského těla | Foto: licence Public Domain (eng)

Vědci Alessandro Vezzosi a Agnese Sabatová už od roku 1973 zkoumali hlavně rodokmeny a další matriční dokumenty v Itálii, Francii a Španělsku.

Protože Da Vinci sám neměl žádné potomky, vědci studovali hlavně linie jeho mnohých sourozenců. Podobné pokusy už byly i v minulosti, ty ale podle autorů nové studie vynechaly ženské příbuzné.

Mezi žijícími příbuznými autora Mony Lisy je třeba architekt, umělecký pekař, bývalý kovář, ale i policista nebo účetní.

Výzkum ukázal i na jedno velmi známé jméno – Franco Zeffirelli. Rodák z Florencie, občanským jménem Gianfranco Corsi, proslul jako divadelní, operní a filmový režisér. Do širokého povědomí se dostal zejména adaptacemi děl Williama Shakespeara.

Při hledání příbuzných se badatelé museli na dokumenty spolehnout hlavně proto, že analýza DNA není možná, protože Leonardovy ostatky jsou neznámo kde.

Leonardo ke konci života působil ve Francii, kde také v roce 1519 zemřel. Jenže zemi v následujících desetiletích postihly náboženské války mezi katolíky a protestanty a během nich se ztratilo i tělo tohoto génia.

Leonardo je známý jako malíř i jako autor řady na svou dobu převratných vynálezů. Pozoruhodný je však i tím, že dokázal psát zrcadlově, tedy tak, že se jeho rukopisy daly přečíst jen v odrazu zrcadla.

Mimochodem podobné texty měla podle italského deníku La Stampa i rodina Giovanniho Calosiho, dalšího z da Vinciho nově nalezených příbuzných.

ČRo, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme